Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Ve válce o párky se schyluje k příměří. O co jde v současných sporech mezi Brity a EU?

Ekonomika

  18:01
Blíží se konec takzvané války o párky. Brusel nabídl kompromis, který jde za hranici unijního práva. Zboží má volně proudit a evropský soudní dvůr ztratit část pravomocí nad Severním Irskem.

ilustrační snímek foto: Volkswagen

Válka o párky: Britové hrozí EU kvůli populární potravině sankcemi, nabízený kompromis se jim zdá málo

Po týdnu řinčení zbraněmi se nad kanálem La Manche rýsují lepší časy. V obchodním sporu známém jako válka o párky totiž Evropská komise ustoupila z původně nekompromisního postoje ohledně celní unie se Severním Irskem. V praxi to znamená, že by přes Irské moře mohly volně putovat nejen uzeniny, ale také kritické léky. Brusel souhlasil i s omezením pravomocí evropského soudního dvora nad Ulsterem.

Ještě v úterý to přitom vypadalo bledě. Britský ministr pro evropské záležitosti David Frost pohrozil aktivací článku 16 severoirského protokolu, tedy zavedením cel či sankcí na dovoz z EU. Mnozí politici i odborníci se obávali, že by takový krok mohl vyprovokovat otevřenou obchodní válku mezi Bruselem a Londýnem.

Britská suverenita a klobásky

Kamenem úrazu je sporná sekce brexitové dohody – oficiálním názvem Protokol o Irsku a Severním Irsku. Tento dokument, ve stávající podobě začleněný do brexitové dohody v prosinci 2020, měl zabránit vzniku tvrdé hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou, a zabránit tak novému rozhoření nacionalistických sporů.

Britové od začátku signalizovali odpor proti tomuto dokumentu. Znamenal podle nich narušení národní suverenity – mimo jiné právě proto, že rozhodování jakýchkoli sporů mezi oběma stranami měl zaštiťovat evropský soudní dvůr v Lucemburku.

Od ledna se pak začaly objevovat praktické komplikace na hranicích. Irský Sever se totiž najednou při obchodu se zbytkem Spojeného království choval jako unijní trh. Příslovečným se stal spor o párky, přesněji tradiční anglické klobásky plněné mletým masem. Ty totiž podléhaly přísným hygienickým pravidlům a nemohly hranici legálně překonat. Jediná varianta, jež připadala v úvahu, byla posílat uzeniny mražené, což Britové označili za „absurdní“.

Jestřáb z Elysejského paláce

Celému sporu rozhodně neprospěla červnová konfrontace mezi britským premiérem Borisem Johnsonem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, jenž je dlouho znám jako hlavní brexitový jestřáb na této straně kanálu La Manche. „Jak by se vám líbilo, kdyby vám francouzské soudy zakázaly převážet toulouské párky do Paříže?“ zeptal se údajně Johnson Macrona při jednání na summitu G7 v Carbis Bay.

„To není dobré přirovnání,“ kontroval Macron, „poněvadž Paříž a Toulouse leží ve stejné zemi.“ Tím francouzský prezident de facto potvrdil obavy některých britských politiků, jež si stěžovali na „systematické a programové“ podrývání ostrovní suverenity.

Praktické komplikace se navíc netýkají jen párků. O mnoho závažnější je otázka léků, které rovněž podléhají mnohem přísnějším regulacím než dříve.

Britská strana si rovněž stěžovala na údajné obstrukce při převážení domácích mazlíčků. Pro převoz takového psa přes Irské moře byl totiž najednou zapotřebí zdravotní certifikát vydaný veterinářem. Podobný „zvířecí pas“ však v Británii vyjde na víc než sto liber (přes 3000 korun).

Dohoda na obzoru

Předevčírem však přišel průlom. Kompromis nabízený Evropskou unií totiž šel tak daleko, že uspokojil i nejnáročnější Brity.

„Naslouchali jsme a jednali se severoirskými politiky, firmami a zástupci občanské společnosti a naše návrhy jsou přímým a opravdovým řešením problémů, o nichž mluvili,“ popsal vznik středečního návrhu změn místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Právě on přitom dojednal původní severoirský protokol s tehdejším britským ministrem bez portfeje Michaelem Govem.

Nový evropský návrh vychází Britům vstříc na všech frontách. Zatímco párky budou moci putovat přes Irské moře bez kontrol coby „zboží utvářející národní identitu“, kvůli volnému pohybu léků je Evropská unie dokonce ochotna upravit vlastní pravidla. Také pravomoci evropského soudního dvora v Ulsteru mají být výrazně omezeny.

Jediný, kdo prozatím ostrouhal, jsou domácí mazlíčci. Na tomto poli Brusel žádný kompromis nenabídl. Podle deníku The Times v tomto jediném – zdánlivě nejnevinnějším – bodě bruselská byrokracie odmítla ustoupit i přes intervenci vrchního vyjednavače Maroše Šefčoviče.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...