Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VEJMĚLEK: Intervence zatím náladu nesnížily

Ekonomika

  14:23aktualizováno  14:33
Začátek týdne přinesl z domácí ekonomiky první sadu ekonomických indikátorů, konkrétně indexů důvěry, které by alespoň teoreticky mohly odrážet dopad intervence ČNB proti domácí měně.
Podnikatelé (ilustrační foto)

Podnikatelé (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Ta přinesla kurzový šok v podobě oslabení koruny vůči euru o necelých pět procent. Co tedy zveřejnění výsledku konjunkturálního průzkumu za listopad přineslo?

Data rozhodně nezklamala, spíše naopak. Celková důvěra v domácí ekonomiku v listopadu znovu stoupla, a to již čtvrtý měsíc v řadě. Souhrnný indikátor důvěry se ve srovnání s říjnem zvýšil, když za zlepšením ekonomického sentimentu stáli podnikatelé i spotřebitelé.

ČTĚTE TAKÉ:

Nálada podnikatelů se vyšplhala na nejvyšší úroveň od března loňského roku, a to hlavně zlepšením situace v průmyslovém sektoru. V obchodě a sektoru služeb je patrná stabilizace, v hlubokých problémech zůstává sektor stavebnictví. Zlepšuje se nálada spotřebitelů, v září se jejich sentiment vyšplhal na nejvyšší úroveň od ledna 2011. Ve srovnání s hodnotami před rokem je vyšší souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů i indikátor důvěry spotřebitelů.

Je samozřejmě otázkou, jak moc tato data kurzový šok reflektují. Odpovědi respondentů se koncentrují do první poloviny měsíce, přičemž sběr dat ze strany ČSÚ byl ukončen 18. listopadu, připomeňme, že o intervenci bankovní rada rozhodla 7. listopadu.

 Vzhledem k šokovému charakteru rozhodnutí se nedá předpokládat, že by respondenti ve větší míře situaci rychle vyhodnotili a zodpověděli ve svých dotaznících. Plný dopad do sentimentu firem i spotřebitelů tak uvidíme za měsíc.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat