Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Veletrh Amper se stěhuje do Brna. Jeho tvář, robot Advee jde do Evropy

Ekonomika

  15:57
PRAHA - Nový reklamní robot Advee, který zkonstruovala a tento týden v Praze poprvé představila brněnská společnost Bender Robotics, uspěl v národní části evropské soutěže POPAI Awards.

Robot společnosti Bender Robotics foto: ČTK

Příští rok v březnu se robot Advee utká o přízeň odborníků v evropském finále této soutěže, která je zaměřena na reklamní prostředky určené pro marketing v prodejních místech.

Mluvčí společnosti Bender Robotics Denisa Ranochová dnes sdělila, že robot Advee v národním kole soutěže zvítězil v sekci Novinky - vyspělé technologie, získal ocenění v kategorii Nejlepší materiálová a technická inovace a zároveň také obdržel cenu za kreativitu.

Veletrh Amper, kde se robot poprvé objevil, se letos přesouvá do Brna

Na mezinárodní veletrh elektrotechniky a elektroniky Amper 2011 se dosud přihlásilo 400 vystavovatelů ze 17 zemí.

Organizátoři akce předpokládají, že počet vystavovatelů se ještě zvýší na 700. Veletrh bude v Brně na přelomu března a dubna poprvé. Z Prahy se přesouvá po 18 letech. Novinářům to dnes řekli zástupci společnosti Terinvest, která veletrh organizuje.

Letošní ročník Amperu se uskutečnil od 13. do 16. dubna na výstavišti v pražských Letňanech. Zúčastnilo se 705 vystavovatelů, což bylo o 60 méně než o rok dříve. Veletrh letos navštívilo 46.000 lidí.

Vývoj robota stál miliony

Vývoj reklamního robota Advee stál několik milionů korun. Robot se dokáže samostatně pohybovat po zvolené oblasti a interaktivně komunikovat se zákazníky. Na jeho displeji si lidé mohou přehrát video, zahrát interaktivní videohru či získat požadované informace o výrobcích a službách.

Robot má zásobu reklamních letáků a navíc umí sám vytisknout reklamní informace. Jeho vzhled či "osobnost" lze upravit podle toho, na jakou cílovou skupinu má být reklamní akce zaměřena.

Lidem s letáky se vyhnete, za robotem jdete sami

Projekt je založen na tom, že zatímco lidem rozdávajícím letáky se zákazníci zpravidla vyhnou, tak v případě reklamního robota se zachovají opačně.

Efektivita reklamní kampaně tak prý bude vyšší. "I díky tomu, že je reklamní robot Advee absolutní novinkou na trhu, dokáže upoutat pozornost zákazníka a splnit tak zadavateli reklamy jeho zájem, tedy prodat zboží," uvedl jednatel Bender Robotics Šimon Chudoba.

Veletrhu Amper se letos zúčastnilo mnoho firem, např. ve stánku Garoma jste mohli najít inovované letovací stanice a například sortiment pro spojování pásů s SMD součástkami

Robot se bude nejdříve pronajímat

O reklamního robota už projevili zájem někteří mobilní operátoři, kteří by jej chtěli vyzkoušet ve svých prodejnách. Nasazen může být také v hypermarketech a supermarketech, kongresových centrech, muzeích, letištních halách či na různých veletrzích a společenských akcích.

"Jednáme s Jihomoravským krajem o tom, že by robot Advee jezdil na jeho plese, kde by hostům například rozdával lístky na tombolu," podotkl Chudoba.

Cena je zatím neznámá

Kolik reklamní robot Advee stojí, nechtěl Chudoba zveřejnit. Firma Bender Robotics jej hodlá v první fázi projektu pronajímat. Podobný reklamní robot, jako je ten brněnský, byl podle Chudoby zkonstruován v Japonsku.

"V Evropě jsou dvě až tři firmy, které s touto myšlenkou koketují, jsou to ale zatím spíše vědecké projekty," dodal Chudoba. 

Proč už veletrh nebude v Praze?

Terinvest akci přesunul z důvodu omezování kapacity. V Brně chce obsadit tři pavilony. Zaplněno má zhruba polovinu kapacity vybrané plochy.

Podle generálního ředitele Terinvestu Jiřího Švigy firma s Veletrhy Brno uzavřela dlouhodobou smlouvu na několik let dopředu. "Chceme spolupracovat dlouhodobě, jsme na jedné lodi," uvedl Šviga.

Součástí programu bude seminář o fotovoltaice

Brněnské výstaviště je podle něj moderně vybaveno. Jediným negativem je nedostatečné gastronomické zázemí. Brněnský areál podle Švigy díky své pověsti láká zahraniční vystavovatele, ty české, kteří byli zvyklí na Prahu, musejí organizátoři často přesvědčovat.

Veletrh Amper se v Brně uskuteční ve dnech 29. března až 1. dubna 2011.

Součástí programu budou odborné semináře a konference. Veletrh je určen především pro odborníky. Na programu je například konference Energie pro budoucnost, týkající se oblasti fotovoltaiky.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!