Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Inflace děsí Brity. Staří se bojí cen energií, mladí zase málo šetří, zjistil průzkum

ilustrační snímek foto: Reuters

Míra inflace dosáhla ve Spojeném království v listopadu 2020 hodnoty 5,1 procenta. Tamní obyvatelé se nyní obávají, že číslo bude v následujícím období ještě stoupat. Alespoň k takovým závěrům došel průzkum, který realizovala společnost Aegon. Ukázal také, že věkovou skupinou, kterou inflace trápí nejvíc, jsou starší lidé.
  18:57

Dvě třetiny dotázaných Britů se obávají, že inflace výrazně zasáhne do jejich peněženek, nad vzrůstajícími cenami energií vyjádřil přibližně stejný počet lidí dokonce hluboké znepokojení. Skutečnost, že peníze ztrácejí svou cenu, pak trápí více ženy (67 procent), u mužů je toto číslo o něco nižší.

Čtyřicet procent respondentů vyjádřilo nad současnou ekonomickou situací v Británii znepokojení, vážné obavy ze stejného faktu má pak téměř čtvrtina tázaných.

„V zemi máme nejvyšší inflaci od roku 2011 a mnoho lidí se ocitlo na hranicích svých finančních možností,“ říká Steve Cameron ze společnosti Aegon. 

„Není žádných pochyb o tom, že lidé s pevným příjmem se brzy kvůli nárůstu cen za bydlení ocitnou ve velkých potížích,“ vysvětluje. Tato skupina zahrnuje především důchodce, jimž pětiprocentní inflace efektivně vymazává růst penzí garantovaný vládou. Ten činí jen 3,1 procenta.

Průzkum dále odhalil, že konkrétně se starší lidé nad 76 let nejvíce obávají nárůstu cen energií. Téměř 80 procent lidí tohoto věku se bojí, že nebudou mít na topení, 65 procent má strach ze zvýšení cen energií obecně.

„Británie má v současnosti nejnižší důchody ze všech rozvinutých zemí, přitom právě starší lidé potřebují doma teplo víc než mladí. Z toho vyplývá, že při zvýšení nákladů za topení budou staří trpět mnohem víc než v normálních letech,“ řekla bývalá ministryně pro práci a penze baronka Ros Altmannová.

Zdražování děsí Brity i v dalších ohledech. Například každý třetí se bojí, že na hodnotě ztrácejí uspořené peníze. Třetinu dotazovaných Britů trápí, že inflace jim znemožňuje peníze šetřit. 67 procent lidí ve věku 18-26 tato skutečnost znepokojuje, lidí nad 76 let dokonce už jen 27 procent.

„Přestože centrální banka zvýšila úrokové sazby na 0,25 procenta, jakékoli výhody střadatelů převáží inflace, která omezuje kupní sílu,“ komentuje průzkum Cameron z Aegonu.

Dodává také, že strmý nárůst cen by měl k investicím vyburcovat především lidi disponující velkými úsporami, které v krátkodobém výhledu nebudou potřebovat.

„Investice v podobě nákupů akcií anebo podílových fondů jsou způsoby, jak úspory ochránit. Čím větší je potenciální zisk, tím vyšší je ale riziko,“ varuje Cameron.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat