Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velká obrana stravenek

Ekonomika

  7:23
PRAHA - Zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů se v tažení za zachování zvýhodnění stravenek stali neobvyklými spojenci. Společně odmítají poslanecký návrh, který ruší daňové úlevy na stravenky. Ten má vládní podporu a má být projednán na jejím pondělním zasedání.
Restaurace - ilustrační foto.

Restaurace. foto: ČTK

„Vidíme to jako nesystémový krok,“ řekl po včerejším jednání tripartity Zdeněk Liška, generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy ČR. V současné době si firmy mohou odečíst ze svého daňové základu 55 procent nominální hodnoty stravenky. Podle návrhu, pod kterým je jako poslanec podepsán nejen premiér Mirek Topolánek, ale i ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, by však toto zvýhodnění mělo skončit.

 Podle Lišky by zrušení daňové uznatelnosti zaměstnavatelského příspěvku na stravenky znevýhodnilo zejména malé a střední podniky. Větší podniky totiž budou moci zaměstnancům stále nabízet závodní stravování, které by podle návrhu mělo zůstat i nadále zvýhodňováno. „Z tohoto pohledu by nastala jistá nerovnost,“ řekl Liška.

 Nesouhlas s plánovanou změnou vyjádřili po jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR i odboráři. „Uznatelnost závodního stravování včetně stravenek je běžnou praxí nejen v Evropě, ale i v zemích OECD,“ řekl Milan Štěch, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů.

 Podle něj je třeba náklady na stravování zaměstnanců považovat za podobné nákladům na ochranu pracovního prostředí či bezpečnost práce. Proto by měly být daňově zvýhodněny,“ řekl Štěch. Navíc se zrušení daňové výhody může podle něj promítnout do zvýšené nezaměstnanosti způsobené úbytkem hostů v restauracích.

 Nečas brání návrh s tím, že jeho hlavním cílem je dále zjednodušit daňový systém. „Je nezbytné odbourávat jednotlivé odečitatelné a uznatelné položky,“ řekl. Zdůraznil také, že stravenkový systém je často zneužíván. S tím odbory i zaměstnavatelé souhlasí a nebrání se zpřísnění pravidel, které by nákupy jiného zboží než obědů za stravenky znemožnilo.

 Vláda se návrhem bude zabývat v pondělí, a pokud ho schválí, bude ho projednávat Poslanecká sněmovna. Tam si již odpůrci novely vyjednávají podporu. „Spolu se zaměstnavateli jsme se obrátili na jednotlivé frakce v parlamentu, aby naše stanovisko zvážili, až budou o stravenkách rozhodovat,“ řekl Štěch.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat