Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velká vinná blamáž: Francouzi prodávali patoky jako drahé značky

Ekonomika

  14:58
PAŘÍŽ/PRAHA - Soud v jihofrancouzském Carcassonne odsoudil dvanáct místních vinařů v rozsáhlé kauze falšování vína. Obviněným se podařilo oklamat předního amerického distributora vín, kterému dodali 18 milionů lahví odrůdy Pinot noir (v Česku známé jako Rulandské modré). Víno vydávali za exkluzivní místní značku Red Bicyclette, čímž více než zdvojnásobili jeho cenu. Víno přitom často vůbec nepocházelo z dané oblasti.

Falešná láhev exkluzivní značky francouzského vína odrůdy Pinot Noir. foto: Reprofoto

Podle zpravodajského serveru BBC soudce během čtení rozsudku prohlásil, že obvinění velmi vážně poškodili dobrou pověst vinařského regionu Languedoc. Dvanáct obžalovaných vinařů opakovaně na etikety lahví uvedlo dražší odrůdu než v nich skutečně byla. Podařilo se jim tak od firmy E and J Gallo získat mnohem vyšší cenu.


Víno značky Red Cicyclette je v USA velmi oblíbené. Na podvod přišli francouzští celníci, kteří ihned upozornili vyšetřovatele. Přišlo jim totiž podezřelé, že firma Gallo vyvážela z Languedocu více místní odrůdy Pinot Noir, než se tam vůbec vypěstuje. Někteří dodavatelé pak navíc vůbec nebyli z onoho regionu.


Odsouzení vinaři a obchodníci dostali od soudu pokuty v rozmezí 1500 Euro až 180 tisíc Euro, které bude muset zaplatit hlavní viník společnost Sieur d'Arques.


Právník firmy pro agenturu AFP uvedl, že v kauze nevznikla žádná škoda. "Ani jeden z amerických zákazníků si nestěžovat," sdělil po soudním jednání.


Dodané víno pak podle dalšího právníka přinejmenším "mělo charakteristické vlastnosti" odrůdy Pinot Noir. Firma E and J Gallo uvedla, že všechny falešné lahve už byly staženy z prodeje.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat