Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Velké firmy prožívají zlaté časy

Ekonomika

  7:31
PRAHA - Významné české podniky prožívají zlaté časy. Zisky největších firem, jako jsou energetický koncern ČEZ nebo výrobce automobilů Škoda Auto, se od loňského roku výrazně zvýšily.

Škoda foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Například u Škody se zisky zvýšily o tři čtvrtiny, ČEZ je dokonce zdvojnásobil. Příliš za nimi nezaostávají ani nejvýznamnější české banky nebo výrobce léčiv Zentiva.

Dobré výsledky firem jsou ovlivněny růstem české ekonomiky. Ministerstvo financí včera zvýšilo odhad růstu hrubého domácího produktu. Ten by měl podle ministerstva letos dosáhnout 4,8 procenta. Doposud se odhadoval 4procentní růst. V příštím roce ministerstvo očekává růst hospodářství o 4,4 %. Takové výsledky by byly nejlepší od začátku vlády ČSSD.
Podle analytika Jana Schiessera z firmy Atlantik FT lepší hospodaření firem ovlivnilo také zlepšení jejich řízení. „Pozitivní vliv na hospodaření firem měl zejména vstup do EU a rychlý růst exportu, nízká úroková míra a pokles daní pro firmy,“ dodal.

Úspěch významných tahounů domácí ekonomiky se projevil i na akciovém trhu, který vzrostl o dvě procenta. „To lze považovat za nadprůměrný výsledek,“ zhodnotil to makléř Jan Pavlík z Wood and Company. Jestliže se naplní očekávání vlády a ekonomických analytiků, bude se firmám velmi dobře dařit i v příštích letech.

Další informace najdete v dnešních Lidových novinách.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!