Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velký test kočárků: které jsou pro děti nebezpečné?

Ekonomika

  18:21
PRAHA - Tři z 15 testovaných kombinovaných kočárků vyhodnotil časopis dTest jako nebezpečné. Nedostatky, například místa snadno přístupná dětským prstům, které se mohou skřípnout, se objevily u českých kočárků Liberta a Patron a kočárku Firkon polské výroby.

Časopis dTest se zaměřil na kočárky. foto: dTest

"Úroveň bezpečnosti se u testovaných výrobků velmi liší. Zásadní nedostatky jsme objevili u třech kočárků, konkrétně Firkon Verano, Liberta 1lib0008 a Patron Terix 4R," uvedl manažer testování časopisu dTest Václav Beneš.

Výsledky zdarma

V testu bylo hodnoceno 15 kombinovaných kočárků, tedy systémů, které tvoří rám s podvozkem, na něhož lze nasazovat další nástavby jako korbičku, polohovatelnou sedačku či autosedačku. U žádného z testovaných výrobků se proti minulosti neprokázala přítomnost rizikových chemických látek ftalátů.
VÝSLEDKY NAJDETE ZDE

U výrobků značek Liberta a Firkon se podle něj vyskytují místa snadno přístupná dětským prstům a hrozí tak skřípnutí či uvíznutí. Konstrukce českého kočárku značky Patron usnadňuje dítěti dosáhnout na ruční brzdu a snadno ji odbrzdit. Kočárek Liberta navíc neposkytuje dítěti jakékoliv zajištění v podobě bezpečnostních pásů.

Mělnická firma Patron v otevřeném dopise vydavateli časopisu dTest uvedla, že její kočárek Terix 4R splňuje normu pro parkovací a brzdicí zařízení umístěná v dosahu dítěte.

"Ovládací síla, či kroutící moment potřebný k uvolnění parkovacího zařízení výše zmíněného výrobku mnohonásobně převyšuje normou stanovené minimální hodnoty," uvedla společnost. Výsledky testu jsou podle ní neobjektivní a tendenční a firma proto zvažuje právní kroky.

Autoři: ,