Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velký třesk u dálničních e-známek. Skončí i další zakázky, začíná boj o čas

Ekonomika

  16:09
PRAHA - Už v pátek se úřadu ministra dopravy ujme Karel Havlíček (za ANO). Hned na úvod si dal zátěžový test. LN řekl, že kromě hlavní problematické zakázky na elektronické dálniční známky zřejmě skončí i šest navazujících: tedy třeba na prodejní místa i kamery. Stihne plánovaný start?

Současná podoba dálničních známek. foto: SFDI

Pochybnosti kolem projektu nového zpoplatnění pro osobní auta přiměl budoucího šéfa resortu dopravy k tomu, aby svým lidem zadal „přepsání“ všech plánovaných soutěží pro e-známky. Dodavatelé se tedy budou vybírat znovu a zřejmě úplně jinak, než bylo původně v plánu.

„Ještě to dotahujeme, ale v zásadě vše, co je spojeno se zakázkou, se ruší,“ sdělil LN Havlíček, který bude spolu s působením na dopravě zastávat svůj stávající post ministra průmyslu a obchodu. Uvažuje také o tom, že se změní počet zakázek, které pro novou podobu dálničních známek Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) chystal.

Stát zruší zakázku na nové dálniční známky. Babiš kvůli ní podá trestní oznámení

Rozpaky budila například zakázka na zajištění prodejních míst, jejíž předběžnou cenu lidé ze SFDI odhadli na 477 milionů korun za pět let. Mezi dalšími se měl vybírat dodavatel kamerového systému nebo zajištění poplatků za bankovní služby. Dohromady zhruba 920 milionů korun.

„Podle mě se to stihnout dá. Pro lidi bude podstatné, aby si známky pohodlně koupili, aby se spárovaly s SPZ a aby policie mohla vše okamžitě zkontrolovat. Kdyby se třeba všechno nestihlo spustit s kamerovým systémem, řidiče to nijak neomezí,“ připustil ministr Havlíček.

Nyní se začne skoro úplně znovu, firmy se budou vybírat v otevřeném výběrovém řízení. A politikům či úředníkům nezbude než doufat, že bude hotovo nejpozději v listopadu. To proto, že prodej dálničních známek začíná tradičně 1. prosince. Času tedy není nazbyt.

Rozzlobený premiér a vyhozený Kremlík

Konec vylepování papírových kuponů má nastat v lednu 2021, kdy má Česko přejít na čistě elektronickou formu. Kontrola bude probíhat s pomocí policejních kamer snímajících poznávací značky aut. Jenže minulý týden způsobily poprask informace o klíčové zakázce na „mozek“ celého systému, obsahující například správu dat, jeho čtyřletou správu či e-shop.

SFDI vybral v uzavřeném výběrovém řízení firmu Asseco Central Europe za 400 milionů korun a rovnou s ní podepsal smlouvu.

Programátoři chtějí státu zdarma vytvořit e-shop na dálniční známky. Vzniknout má příští víkend

To se nelíbilo premiéru Andreji Babišovi (ANO), který se opřel nejen o cenu, ale i o skutečnost, že jeho vládu o výsledku výběru v takto velké a důležité zakázce nikdo neinformoval. V pondělí kvůli tomu „na hodinu“ vyhodil ministra dopravy Vladimíra Kremlíka nominovaného za hnutí ANO.

Pak byl sled událostí velmi rychlý. Vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla ve středu vyjednal s vítěznou firmou dohodu o rozvázání smlouvy. Premiér Babiš pak oznámil, že se kvůli nejasnostem a údajným podezřelým vazbám v zakázce obrátí na policii.

„Není možné, aby si úředníci zrealizovali takovou zakázku a nikoho se nezeptali. Ani to, jak reagují první náměstek ministra dopravy a šéf SFDI, že odmítají převzít osobní zodpovědnost a rezignovat – ve firmě by už byli na ulici,“ zlobil se ve středu předseda vlády.

BIS: Kvůli nám to nebylo dražší

Problematické se podle lidí z dopravní branže, které LN oslovily, jeví také to, že se dodavatel původní zakázky na IT systém vybíral v rámci uzavřeného výběrového řízení.

Údajně hlavně kvůli tajným službám a jejich vozům. V zemi je jen sedm firem, které smějí vytvářet databáze s utajovanými skutečnostmi a pracovat s nimi. Pět z nich se dostalo do výběru SFDI, dvě zaslaly své cenové představy. Vítězná společnost Asseco uspěla s nabídkou 40o milionů bez DPH, druhý na pásce nabídl o 80 milionů více.

Bezpečnostní informační služba (BIS) se ohradila proti informacím, že by její požadavky nyní už zrušenou zakázku jakkoliv prodražily, jak tvrdili například zástupci SFDI.

„Zpravodajské služby a bezpečnostní složky uplatnily požadavky týkající se krycích dokladů a evidenční ochrany vozidel, které používají. Zároveň jsme společně požadovali zajištění systému vkládání evidenčních údajů tak, aby nebylo krytí našich vozidel zjistitelné,“ vysvětlil mluvčí BIS Ladislav Šticha.

Zjednodušeně řečeno: auta tajných služeb v systému nové dálniční známky budou, zaplatí jako každý jiný, ale údaje o nich by se neměly dostat do ruky běžným smrtelníkům. „V případě, že bude ministerstvo dopravy znovu vypisovat výběrové řízení na informační systém, budeme mít opět stejné či velmi podobné požadavky,“ dodal Šticha.

Autor: