Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Věřitelé ČSA souhlasili s reorganizací společnosti. Měla by vést k záchraně aerolinek, které jsou v úpadku

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto: ČTK

Praha Uznaní věřitelé ČSA, které jsou v úpadku, na dnešní neveřejné schůzce souhlasili s reorganizací společnosti. ČTK to řekl mluvčí Městského soudu v Praze Adam Wenig, následně informaci potvrdila i skupina Smartwings Group, do níž ČSA patří. Reorganizace by podle společnosti měla vést k záchraně aerolinek, její plán by měly sestavit mateřské Smartwings.

Insolvenční soud dnes uznal pohledávky věřitelů vůči ČSA za více než 821 milionů korun, nejde však zatím o konečnou částku. ČSA při vlastním návrhu na insolvenci uváděla dluhy za 1,8 miliardy korun.

ČSA jsou v úpadku od března, její provoz ale nadále pokračuje. Firma deklarovala plán na reorganizaci s cílem své záchrany. Ten už dříve podpořila i mateřská společnost Smartwings, která rovněž patří mezi věřitele firmy.

„Návrh na reorganizaci byl podán s cílem nalézt optimální řešení složité finanční situace, do níž se ČSA dostaly v důsledku celosvětové krize odvětví letecké dopravy z důvodu šíření nemoci covid–19. Dnes byl dosažen další významný milník v procesu záchrany společnosti a zajištění jejího dalšího rozvoje,“ uvedla dnes Smartwings Group v prohlášení. 

Insolvenční soud v pondělí přezkoumával pohledávky za 935 milionů korun. Po přezkumu nakonec uznal dluhy za více než 821 milionů korun. Většina z toho je v současnosti vedena jako nezajištěných. Soud upozornil na to, že šlo zatím jen o část dluhů, další se totiž do řízení dál postupně přihlašují. Celková výše dluhů tak bude zřejmě vyšší.

Insolvenčním správcem soud v březnu pověřil karvinskou firmu Inskol, kterou v řízení zastupuje Michael Šefčík. Společnost soudu předložila zpracovaný seznam všech přihlášených věřitelů a také soupis veškerého majetku ČSA. Zároveň firma jednala s dlužníky aerolinek.

ČSA zasáhly dopady epidemie koronaviru, během krize dopravce musel zrušit velké množství spojů. Kvůli ztrátám už během loňského roku propustil kolem 300 pracovníků. V únoru pak firma oznámila úřadu práce záměr propustit až všech 430 zaměstnanců. ČSA v této souvislosti upozornily na to, že jde o jeden z kroků v připravované reorganizaci, a záměr tak nemusí znamenat propuštění všech.

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Sídliště Ploužnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...