Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Veterináři kvůli ptačí chřipce zakázali chov drůbeže pod širým nebem. Za jejich nedodržení hrozí vysoká pokuta

Na husí farmě v Rohozné u Jihlavy, kde byla v minulém týdnu zjištěna nákaza ptačí chřipkou, veterináři spolu s hasiči začali likvidovat celý chov. Utratit musí zhruba pět tisíc zvířat. foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Veterináři v úterý zakázali kvůli ptačí chřipce chov drůbeže pod širým nebem, musí se umisťovat do budov. Výjimku má chov holubů a běžců, jako jsou pštrosi, informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Nařízení SVS vydala prostřednictvím mimořádných veterinárních opatření.
  14:54aktualizováno  15:09

Za jejich nedodržení hrozí až dvoumilionová pokuta pro podnikající a právnické osoby, u fyzických osob je pokuta do 100 tisíc korun.

Všichni chovatelé drůbeže pak musí podávat ptákům vodu uvnitř hospodářské budovy, případně pod přístřeškem, který zabrání kontaminaci vody výkaly volně žijících ptáků. Pokud registrovaní chovatelé nebudou mít možnost umístit ptáky do budov, musí o tom neprodleně informovat veterináře, dodal mluvčí.

Podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé se ve venkovních výbězích a v ekologickém zemědělství v komerčních chovech nachází zhruba 100 tisíc nosnic a část chovů vodní drůbeže. Větší chovatelé mají nosnice preventivně uzavřené už od prvních výskytů ptačí chřipky v podzimní vlně.

Přišla ptačí chřipka přenosná na člověka. Česko přišlo o dvě třetiny kachen

„Navíc v zimním období nosnice venkovních výběhu nevyužívají nebo pouze omezenou dobu z důvodu chladného a deštivého počasí,“ doplnila předsedkyně. Unie podle ní toto opatření vítá, obává se dalšího šíření nemoci. „Vydaná opatření budou mít spíše vliv na drobnochovatele drůbeže, kteří mají drůbež venku a nedodržují tak striktně zásady biologické bezpečnosti jako v komerčních chovech,“ dodala Dlouhá.

Státní správa apeluje na chovatele, aby nařízení dodržovali. „Žádáme je také o dodržování zásad biologické bezpečnosti v chovech, a aby neprodleně hlásili krajským veterinárním správám případné změny zdravotního stavu či zvýšené úhyny ve svých chovech,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

12. března 2020

Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) se spotřebitelé nemusí obávat nákupu vajíček nebo drůbežího masa. „Nikde na světě se dosud neprokázal přenos ptačí chřipky konzumací živočišných produktů. U českého masa a vajec máme navíc celý proces výroby pod trvalým dohledem, od chovu, přes jatka až na pulty obchodů,“ sdělil ministr.

V Evropě přibývá ohnisek ptačí chřipky. V Česku letos veterináři utratili už zhruba čtvrt milionu ptáků, nemoc citelně zasáhla chovy kachen firmy Perena. Od konce září se v českých chovech potvrdilo pět ohnisek nemoci. Ve většině případů vyšetření prokázalo vysoce patogenní variantu subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka. Dnes začali veterináři utrácet 1050 hus v komerčním chovu u rybníka Velebil poblíž Údolí u Nových Hradů. U dvou hejn chovných hus na rybníce se potvrdila tato choroba.

2. listopadu 2021

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat