Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Většině rodin jsou daňové slevy na děti k ničemu. Mají moc malé příjmy, tvrdí studie

Ekonomika

  11:10
PRAHA - U domácností s nezaopatřenými dětmi daňové zvýhodnění na děti plně využije přibližně polovina domácností, a u rodin s nejmladším dítětem do tří let dokonce jen třetina. Podíl domácností, které daňovou podporu plně využijí, roste s příjmem. Vyplývá to ze studie think tanku IDEA při CERGE-EI.

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Podle materiálu je přitom český systém daňové podpory rodin s dětmi je v mezinárodním srovnání velmi štědrý.

„Příjem až dvou třetin domácností s malými dětmi do tří let je natolik nízký, že všechny daňové odpočty prostě nevyčerpají a nepřetaví ve zvýšení čistého příjmu. Tato opatření tedy pro velkou část domácností nefungují jako nástroj na podporu rodin s dětmi, ač se za ně vydávají,“ uvádějí autoři studie.

Kontrolní hlášení je Absurdita roku. Jen přidělává práci, shodli se podnikatelé

Aby nástroje pro podporu rodin lépe fungovaly, nemělo by se podle studie jednat pouze o prosté zvyšování úlev a dávek nebo snižování pojistného.

„Systém by například také měl podporovat zejména matky k dřívějšímu návratu k výdělečné činnosti. To sníží riziko jejich nezaměstnanosti v budoucnu, přispěje ke zvýšení jejich příjmů a tím i životní úrovně celé jejich rodiny,“ uvedl výzkumník think tanku IDEA Jiří Šatava.

Daňového zvýhodnění na druhé a další dítě se zvýšilo od letošního května. Na druhé dítě vzrostlo o stokorunu měsíčně, na třetí a další dítě o 300 korun měsíčně. Daňové slevy platí zpětně od začátku letošního roku. Zároveň se diskutuje o změnách v důchodovém pojištění, kdy se sazby pojistného lišily podle počtu dětí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat