Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Více pump, lepší ceny? Česko je rekordmanem, benzin je téměř na každém kroku

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Česko má další rekord. Tentokrát v počtu veřejných čerpacích stanic. Benzinek je u nás už tak hodně – v porovnání s celou Evropou. A v pololetí jejich počet podle nejnovější zprávy ministerstva průmyslu a obchodu o evidenci čerpacích stanic pohonných hmot vzrostl oproti konci loňska o 25 na 3931.

Čerpací stanice Benzina plus foto: Reprofoto

V podstatě to znamená, že v průměru na každých čtrnáct kilometrů silnic mají čeští řidiči k dispozici jednu pumpu. Neznamená to však, že by se nové benzinky masivně budovaly. Klasických nových pump s nabídkou více druhů paliva otvírají petrolejáři jen několik málo ročně, pokud vůbec.

Ministerská evidence veřejných čerpacích stanic se rozšiřuje hlavně o dříve neveřejné pumpy – nabízející nejčastěji pouze naftu – kterých je u nás vedeno přes 2400 a z nichž řadu jejich majitelé nyní přesouvají do kategorie veřejných.

Zájem o tankování totiž každoročně roste, nyní většímu odbytu u řidičů nahrává i relativně nízká cena. A na tom chtějí vydělávat i firmy, které dosud měly naftu, případně i benzin jen pro potřebu vlastního vozového parku. Například v různých areálech dopravních či zemědělských podniků.

V seznamu veřejných pump je na ně více „vidět“, jsou v dosahu kontrol celníků, financů a hlavně z hlediska kontroly kvality v dosahu České obchodní inspekce.

Všechny pumpy u nás musejí splňovat přísné podmínky kvality a bezpečnosti, ale faktem je, že zatímco ty v kategorii veřejných jsou víc pod dohledem, o přesném počtu a umístění těch neveřejných nemá stát dokonalé informace. To přiznává i ministerstvo ve své zprávě.

Počty čerpacích stanic v Česku.

„Problémem evidence čerpacích stanic zůstává evidování neveřejných čerpacích stanic a zjištění jejich skutečného počtu,“ uvádí ministerstvo s tím, že řada těchto pump vzhledem k nejasnostem výkladu zákona o pohonných hmotách a čerpacích stanicích není v evidenci nebo je jejich majitelé odhlašují a vydávají je za obyčejnou provozní nádrž s neplaceným výdejem paliva, přestože byly původně zkolaudované jako klasické pumpy.

A to může znamenat podle Václava Louly z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu, sdružující největší prodejce paliv u nás, pro celý trh jisté riziko.

„Je běžnou praxí, že z neveřejné stanice či provozní nádrže v areálu, která není kontrolována ani z pohledu kvality, ani z pohledu technologie či ochrany životního prostředí, načerpá vozidlo palivo a odjede mimo areál na veřejnou komunikaci,“ připomíná Loula.

„Navíc bych určitě netvrdil, že se tam palivo jenom vydává. Klidně může jít o skrytý prodej za hotové či následnou fakturaci nebo nějaký bonusový program pro zaměstnance neveřejného areálu,“ dodal.

Kromě veřejných a neveřejných benzinek fungují u nás i pumpy poloveřejné, takzvaně s vymezeným přístupem. Fungují také v areálech podniků nebo farmářů, ale současně u nich může natankovat i veřejnost. V Česku je aktuálně takových 665, o sedm víc než na konci loňska. Kontroly České obchodní inspekce jsou iu nich podle Louly vzácností.

Hodně pump, nízké ceny

Boom vzniku nových pump nastal u nás v 90. letech, kdy se stát zbavoval části stanic Benzina, otevřel cestu nadnárodním koncernům a otevírání dalších pump legislativa prakticky nijak neomezovala. Dnes vyloženě nové stanice na zelené louce přibývají jen výjimečně.

Loula se domnívá, že v Česku by stačil zhruba poloviční počet veřejných benzinek, než kolik jich aktuálně stát eviduje. Pak by u nás hustota čerpacích stanic, a to i v přepočtu třeba na obyvatele, byla zhruba srovnatelná například s Německem.

Méně pump znamená větší prodej každé z nich a také větší zisk majitelů. Silná konkurence v Česku však nahrává řidičům. Pumpy mají v některých regionech nejnižší možné marže, a tedy i ceny.

Ceny paliv v Evropě.
Nejpočetnější sítě pump v Česku.
Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat