Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vídeň propustila českou lokomotivu na kauci

Ekonomika

  13:48
VÍDEŇ - Lokomotiva 109E společnosti Škoda Transportation, které byla 19. května z popudu firmy Bombardier Transportation zajištěna během homologačních testů rakouskými úřady bude uvolněna na kauci.

Pracovníci plzeňské Škody zachytili svůj stroj naposledy na nádraží Westbahnhof. foto: Škoda Transportation

Dnes v noci bude stroj převezen zpátky do České republiky, kde se budou zjišťovat škody způsobené neodborným uskladněním lokomotivy. Informovala o tim Škoda v tiskové zprávě. 

Cena lokomotivy se pohybuje kolem 100 milionů Kč. Od dnešní půlnoci do čtvrtečního rána bude stát na nádraží v Břeclavi a dopoledne už se začne testovat na zkušebním okruhu ve Velimi. Vývoj lokomotivy stál 380 milionů korun. Po jejím zabavení se tuzemský výrobce bál průmyslové špionáže, to ale Rakušané odmítli.

ČTĚTE TAKÉ:

V květnu firma Bombardier Transportation požádala rakouské úřady o zajišťovací (předběžnou) exekuci lokomotivy 109E plzeňské Škodovky v souvislosti s více než 7 let trvajícím soudním sporem. Tato zajišťovací exekuce je zvláštní prostředek rakouského práva a slouží k zajištění případné vymahatelnosti nároku, který by teprve v budoucnu byl přiznán v rozsudku soudu, přičemž soud o žalobě dosud nerozhodl.

"Lokomotiva byla zadržena při provádění klíčových homologačních testů, kterými na rakouských drahách právě procházela. Od května naše společnost usilovala všemi právními prostředky o uvolnění stroje," uvedl Josef Bernard, generální ředitel Škody Transportation.

Půl roku bez údržby

Povedlo se to koncem října, kdy rakouský soud na návrh Škody ukončil zajišťovací exekuci lokomotivy, a to výměnou oproti složení kauce ve výši téměř 900 tisíc eur.

Škoda bude nyní za účasti soudního znalce zjišťovat technický stav zadržené lokomotivy. Ta byla totiž více než pět měsíců bez řádné konzervace a údržby, což může představovat vážná poškození na zařízení stroje.

SPOR POKRAČUJE

Soudní spor, ve kterém firma Bombardier Transportation žaluje Škodu Transportation o úhrady licenčních poplatků z licenční smlouvy, kterou Škoda Transportation vypověděla již před více než 7 lety a Škoda Transportaion naopak žaluje firmu Bombardier Transportation o vrácení iniciačního poplatku z výše zmíněné vypovězené licenční smlouvy, pokračuje. Na nejbližším soudním stání, které proběhne v prosinci tohoto roku v Rakousku, se bude soud zabývat mimo jiné znaleckým posudkem, který by měl být podkladem pro rozhodnutí soudu v dané věci. Ten vypracoval soudem jmenovaný nezávislý znalec, na němž se shodly obě strany.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...