Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Baťův sen se splnil, Zlín je ode dneška napojen na dálniční síť

Ekonomika

  14:23
HULÍN - Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) zprovoznilo pětikilometrový úsek dálnice D1 a 13,5 kilometru rychlostní silnice R55. Díky těmto stavbám získalo krajské město Zlín a jeho okolí napojení na dálniční síť, které plánoval už ve třicátých letech místní slavný průmyslník Tomáš Baťa.

Ilustrační foto foto: ČTK

Náklady na obě akce bez DPH převyšují sedm miliard Kč. Jedná se o jedny z mála staveb, jichž se nedotkly škrty ministerstva dopravy. Jsou z velké části hrazeny z fondů Evropské unie.

Mapy zprovozňovaných úseků:

Mapa D1 u HulínaÚsek D1 z Kroměříže do Hulína

Mapa R55 u ZlínaÚsek R55 z Hulína do Otrokovic

"Zprovozněním uvedeného dálničního úseku se nejen výrazně zkrátí cesta všem řidičům směřujícím do Zlína. Rovněž se eliminuje se negativní působení tranzitní dopravy na obce v původní trase, zejména pak v Hulíně, a odstraní se řada nebezpečných úseků.

Naplní se tím i projekt Tomáše Bati z roku 1937 o dálničním spojení Zlína se zbytkem republiky, ale i s evropskou dálniční sítí," uvedl ředitel ŘSD Jiří Švorc.


Dálnice D1 dosud končila v Kroměříži, kam ji silničáři přivedli předloni na podzim. Aby se dostali na dálnici, museli se motoristé ze Zlína nejprve po komunikacích nižších tříd dostat do Kroměříže, což bylo zejména v dopravní špičce zdlouhavé. Nyní D1 pokračuje z Kroměříže do Hulína až na nově postavenou Moravskou křižovatku. Z ní vede do Otrokovic nový úsek rychlostní silnice R55, který se napojil na obchvat města zprovozněný v roce 2006.

Co je Moravská křižovatka?

Moravská křižovatka v Hulíně je největší tuzemskou mimoúrovňovou křižovatkou. Umožňuje spojení na Brno a Prahu (D1), Otrokovice a Zlín (R55) a podle plánů má v budoucnu region napojit i na Slovensko (R49) a na Ostravu i do Polska (D1).

Rychlostní silnice R55 má v budoucnu vést z Olomouce až do Břeclavi. Bárta ale stavbě silnice kvůli vysokým nákladům nakloněn není. Cesta mimo jiné vede přes ptačí oblast, kde mají být postaveny dva tunely asi za 13 miliard korun. Ministr při minulé návštěvě Zlína řekl, že než stavět R55 je třeba peníze použít na vybudování obchvatů dopravou nejvíce zatížených měst a obcí.

"Nejen pro Zlínský kraj, ale i pro celou Moravu je zprovoznění nových úseků dálniční sítě zcela zásadní. Rozsahem jde o druhou největší letos dokončenou silniční stavbu, která svým významem pro Českou republiku v ničem nezaostává za jihozápadní částí pražského okruhu," uvedl ministr dopravy Vít Bárta (VV).

Práce zpomalily deště
Obě akce zahájili stavbaři předloni, otevřeny měly být již letos v říjnu. Práce ale zpomalily jarní deště. Dnes otevřený úsek D1 je součástí stavby Kroměříž-východ - Říkovice. Zbylých více než šest kilometrů mezi Hulínem a obcí Říkovice na Přerovsku bude také kvůli nepříznivému počasí otevřeno až příští rok v červnu.

Nové silnice vedou nezastavěným územím převážně po zemědělských pozemcích s minimálními zásahy do lesních porostů. Stavba D1 zahrnuje mimo jiné i devět dálničních a pět silničních mostů, tři mimoúrovňové křižovatky, tři opěrné zdi a stejně jako R55 odvodnění, dopravní značení, protihlukovou stěnu, přeložky inženýrských sítí a úpravy vegetace. Na R55 bylo postaveno 11 mostů a čtyři zdi.

"Musí se vyřešit některé požadavky, které jsou uměle vznášeny v oblasti ochrany životního prostředí. ... Například nesmyslný požadavek, aby silnice vedla v rovinatém terénu tunelem kvůli ochraně ptactva. Domnívám se, že tudy cesta opravdu nevede," poznamenal k budoucnosti R55 premiér Petr Nečas (ODS).

Kromě otazníku nad další výstavbou R55 není zřejmá ani budoucnost rychlostní silnice R49, která má vést z Hulína přes Fryšták až ke slovenské hranici. Její stavba byla kvůli nedostatku peněz pozastavena, navíc trasu přes Vizovické vrchy napadají ekologové. Motoristy čekají stále potíže i na na R55 navazující silnici v I/49 v části Zlína Malenovice. Rozšíření asi dva kilometry dlouhého úseku na čtyři pruhy má být hotovo až v květnu 2012.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Mohlo by vás zajímat