Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Virus ‚přihrál‘ Čechům zakázky na tisíce nemocničních lůžek. Šéfové Linetu z toho ale radost nemají

Zakladatel Linetu Zbyněk Frolík foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Původní zpráva
SLANÝ - V době, kdy koronavirus zatemňuje vyhlídky českých podniků, se najdou i takové, kterým situace přináší nové zakázky. Linet ze Slaného má tisíce nových objednávek.
  5:00

Je třeba to říct hned na úvod: šéfové firmy z toho nemají radost. Raději by měli méně zakázek v klidnější době. Světoznámá firma Linet ze Slaného, jejíž specializovaná nemocniční lůžka si zahrála i v americké seriálu Dům z karet, je ve zvláštní situaci.

Má podobné starosti jako jiné velké podniky v Česku: chybí jí lidé, co se starají doma o děti. Bojí se, že až se objeví první nakažený, bude muset výrobu zavřít. Na druhou stranu se jí hrnou objednávky ze zemí, kde chybějí lůžka na jednotkách intenzivní péče. Hlavně z Itálie, Španělska nebo Velké Británie.

„Kapacity jejich intenzivních oddělení nejsou dimenzována na žádnou velkou katastrofu. Vyřizujeme nyní poptávku a objednávky na tisíce lůžek,“ řekl LN zakladatel Linetu Zbyněk Frolík. Firma, která dává práci zhruba 1100 lidem vyrábí až 350 zdravotnických lůžek denně.

Logicky nyní řeší, zda zvládnou vše vyrobit včas a vyhovět všem. Zároveň ví, že když nedojde k přerušení výroby, mají lůžka z Linetu, který podle vybavení můžou vyjít až na půl milionu korun, konkurenční výhodu.

„Umožňují významně kvalitnější funkci léčebné terapie plic. Odlehčují plicím při naklápění pacienta na bok. Pomocí nových metod můžeme optimálně nastavit ventilátor tak, aby se srdce a ostatní orgány zatěžovaly co nejméně,“ popsal Frolík.

Autor: