Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vítáme pomoc, ale nestačí to, říká šéf asociace středisek. O náhrady z nového programu požádá většina skiareálů

Parkoviště v horském středisku v Bedřichově v Jizerských horách 30. ledna 2021... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parkoviště v horském středisku v Bedřichově v Jizerských horách 30. ledna 2021... | foto: ČTK

PRAHA Kompenzace z programu COVID sport III Lyžařská střediska, u kterého v pondělí ráno ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zahájilo příjem žádostí, bude podle odhadu Asociace horských středisek (AHS) chtít získat většina skiareálů. Asociace vítá vznik specifické podpory, přestože náhrady pomohou jen částečně. Na dotaz to uvedl ředitel AHS Libor Knot.

Nový dotační titul je podle Knota nastaven podle dohody s MPO a ministerstvem financí. Žádný dosavadní program podle něj nezohledňoval specifika lyžařských středisek spočívající například v sezonnosti provozu nebo vysoké nákladovosti technologií. Princip podpory podle něj spočívá v úhradě 50 procent průměrných nákladů za poslední dva roky, násobený počtem dnů uzavření skiareálů.

„Samozřejmě vítáme tuto pomoc, ale podíváme-li se například do jiných alpských zemí, tak tam je provozovatelům kompenzováno také 50 procent, ale nikoliv z nákladů, ale z tržeb. To bohužel ukazuje na rozdílné možnosti států podpořit stejný podnikatelský segment, což bude mít negativní odpady na konkurenceschopnost českých lyžařských středisek,“ řekl.

Druhou polovinu nákladů budou provozovatelé tuzemských skiareálů podle Knota muset pokrýt pomocí půjček, přijetím investorů, nebo najít jinou cestu.

Vláda podpůrný program pro skiareály v důsledku pandemie schválila 11. ledna. MPO původně avizovalo představení jeho detailů a příjem žádostí v průběhu ledna. Vzhledem k prodloužení zákazu provozu zimních středisek dotační titul následně upravilo. Podpora se vztahuje na období od 27. prosince nejvýše do 28. února. Přiznána bude za minimálně 50 dnů, maximálně 103 dnů, podle toho, jak dlouho bude omezení trvat.

„Ještě v lednu byla situace taková, že kompenzace budou čerpány jen za dny uzavření a po zbytek sezony bude možno skiareály provozovat a mít tedy alespoň omezené možnosti tržeb. Jak to aktuálně vypadá, tato kombinace s tržbami nebude buď možná vůbec, nebo bude jen velmi malá,“ uvedl dále Knot. Doplnil, že je brzy na odhady, jaké procento středisek tato zima poznamená natolik, že již v příští sezoně nebudou moci otevřít.

Skiareály mohly v zimní sezoně 2020/2021 fungovat zatím jen mezi 18. a 26. prosincem. Jejich ztráty podle AHS ke konci ledna činí 1,5 až dvě miliardy korun.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...