Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Víte, kolik budete platit za bydlení? Cenové mapy nájemného jsou na světě

Ekonomika

  12:53aktualizováno  14:32
PRAHA - Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo základ mapy místně obvyklého nájemného v Česku. Mapa, která má být pomůckou pro určování výše nájmů po deregulaci činží, zahrnuje zatím jen údaje z deseti procent všech obcí a měst. Dostupná je na webu ministerstva.

Ilustrační foto foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Další data do mapy bude ministerstvo doplňovat v průběhu letošního roku. Úřad tento postup vysvětluje tím, že většina nových smluv mezi vlastníky a nájemníky zatím nebyla uzavřena. Údaje v mapě se tak opírají hlavně o znalecké posudky. V současné době jsou zveřejněny údaje za 64 obcí, což odpovídá 10% z celkového počtu 639 určených obcí nad 2000 obyvatel. Čísla zatím zcela chybí například za Olomoucký, Zlínský, Plzeňský nebo Karlovarský kraj.

Cenové mapy najdete ZDE


Zlomkovitý charakter mapy není překvapením. Ministerstvo už při vyhlašování zakázky na její zhotovení uvedlo, že na konci února bude k dispozici jen v této podobě. Mapu vytváří Institut regionálních informací z Brna.

Čtěte více:


Další data do mapy bude ministerstvo doplňovat v průběhu letošního roku. "Informace do map budeme vkládat tak rychle, jak je budeme dostávat," uvedl náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous. Úřad tento postup vysvětluje tím, že většina nových smluv mezi vlastníky a nájemníky zatím nebyla uzavřena.

První zveřejněný cenový přehled: cena za jeden metr čtverečný na jeden měsíc (Kč)

Jindřichův Hradec Jihočeský 69,8–77,1
Písek Jihočeský 64,8–71,6
Tábor Jihočeský 64,8–71,7
Havlíčkův Brod Vysočina 67,7–74,9
Humpolec Vysočina 61,6–68,1
Nové Město na Moravě Vysočina 75,1–83,1
Žďár n. Sázavou Vysočina 72,7–80,3
Slavkov u Brna Jihomoravský 97,7–112
Ivančice Jihomoravský 80,6–92,8
Doksy Liberecký 93,7–107
Frenštát pod Radhoštěm Moravskoslezský 75,7–83,7
Votice Středočeský 66,2–80,9
Sedlčany Středočeský 98,3–113,2
Litoměřice Ústecký 70,4–77,8
Roudnice nad Labem Ústecký 87,5–96,7

Zdroj: MMR


Údaje v mapě zatím vychází jen ze znaleckých posudků. V úplnější podobě má být mapa zhruba do 12 až 18 měsíců. K dispozici potom budou i data v kategoriích volné smluvně sjednané nájemné, smluvně deregulované činže a nájemné v obecních bytech.

Žaloby zatím nepřichází

Pokud se po ukončení regulace pronajímatel s nájemníkem nedohodnou na výši nájemného, můžou se obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklém. Jednostranné zvýšení činží ze strany vlastníků možné není.

Soudních žalob ohledně určení nájemného po deregulaci je podle Sdružení nájemníků ČR zatím málo. Sdružení dosud v celé republice eviduje 39 žalob o určení výše nájemného, řekl minulý týden jeho předseda Milan Taraba. "Vyzýváme všechny naše členy, aby se na soud obraceli až v krajním případě," řekl dnes předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček.

V mapě můžou lidé u zahrnutých lokalit najít zatím takovou výši místně obvyklého nájemného, jak ho určil znalec. Číslo se týká standardního bytu, který se v místě vyskytuje nejčastěji. Například v Blansku je to podle cenové mapy byt v panelovém domě o velikosti 40 až 70 metrů čtverečních. Podle znaleckého posudku tam činí obvyklé nájemné 5544 až 6130 korun za měsíc.

Konec regulace v Česku
Posledním dnem loňského roku skončila regulace nájemného přibližně pro 400.000 bytů v Česku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012.

Celkem se v Česku regulace týkala přibližně 700.000 bytů. Pokud se po ukončení regulace pronajímatel s nájemníkem nedohodnou na výši nájemného, můžou se obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklém. Jednostranné zvýšení činží ze strany vlastníků možné není.

Mapa nájemného může pomoci zprůhlednit realitní trh, její vypovídací hodnota ale bude přesto jen omezená, soudí obchodní ředitel realitní kanceláře Lexxus Peter Višňovský. "Pro důvěryhodnost poskytovaných dat je třeba nejen jejich dlouhodobější historie, ale především stabilnější prostředí samotného trhu. V současnosti, kdy se uvolňují regulované nájmy, chystá se sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty a ekonomika se dostává z výrazné recese, není možné o stabilním prostředí hovořit."

Pomůže příručka
MMR se zástupci nájemníků a majitelů bytů nyní také dokončuje přípravu příručky, která má pomoci předcházet soudním sporům o výši činží po deregulaci nájemného. Brožurka seznamuje nájemníky i majitele bytů se základními paragrafy občanského zákoníku, které se jejich vztahu týkají.

Vysvětluje například základní pojmy z oblasti bydlení, stejně jako možnost zjištění místně obvyklého nájemného. Vydavatelem materiálu je společně s ministerstvem Sdružení nájemníků ČR a Občanské sdružení majitelů domů. Obě organizace také pomůžou s distribucí příručky.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat