Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Vítěz ekotendru Marius Pedersen chce od státu 56,8 miliardy

Ekonomika

  11:28aktualizováno  11:41
PRAHA - Nejnižší nabídku v tendru na odstranění starých ekologických škod podala firma Marius Pedersen Engineering ve výši 56,8 miliardy korun.

Modročerná hladina vody s mazutem, olejem a dalšími ropnými substancemi, které unikly při povodních v roce 1997 v chemičce Ostramo foto: ČTK

Další zájemce Geosan Group podal nabídku ve výši 57,8 miliardy Kč a Environmental Services ze skupiny J&T ve výši 65,5 miliardy korun.

Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnilo po otevření obálek s nabídkami ministerstvo financí. Rozhodujícím kritériem pro úspěch v tendru je přitom podle MF cena. Případného vítěze musí ještě schválit vláda. V případě, že tak neučiní, tendr bude zrušen.

KDO USILUJE O EKOTENDR?

Environmental services a.s.
Firma se zabývá pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Jediným akcionářem je skupina J&T Finance Group se sídlem v Bratislavě. J&T je jednou z nejaktivnějších investorských skupin v ČR a na Slovensku v oblasti korporátních investic (energetika, strojírenství), privátního bankovnictví, finančních služeb a obchodu s realitami.

Geosan Group a.s.
Geosan byl založen jako ryze česká stavební společnost, ovládá ji generální ředitel Luděk Kostka. Zabývá se širokým spektrem činností zahrnujících bytovou a průmyslovou výstavbu, sanace starých ekologických zátěží, rekultivaci a vodohospodářské a dopravní stavby. Geosan má dceřiné společnosti na Slovensku a v Bulharsku, působí ve společných podnicích v Rusku a Kataru. Firma se podílí na sanaci hnědouhelného dolu Ležáky u Mostu nebo na čištění ropných lagun v Ostravě.

Marius Pedersen Engineering a.s.
Společnost se zabývá sanací starých ekologických zátěží a nakládáním s chemickými látkami. Je součástí skupiny Marius Pedersen Group, která v ČR poskytuje služby spojené s odpadovým hospodářstvím. Většinovým vlastníkem dánské mateřské společnosti Marius Pedersen A/S je od roku 2001 francouzská skupina Veolia. V Česku Marius Pedersen Group provozuje 16 skládek s ročním objemem uložených odpadů téměř 700.000 tun.

Názory na čistotu a výhodnost zakázky už od začátku rozdělují vládní koalici. Premiér Nečas (ODS) opakovaně říká, že chce soutěž ukončit bez vítěze, rozdělit likvidace do více tranší a vypsat nové tendry, kam by se mohlo přihlásit více firem, čímž by stát mohl získat výhodnější cenu.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který v roce 2008 obří ekotendr vymyslel a prosadil v Topolánkově vládě, ho naopak stále považuje za nejvýhodnější řešení. Právě Kalousek a jeho úřad budou mít na finiš obří zakázky největší vliv.

Garance za dvojnásobnou cenu

Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 114 miliard korun. Podle kritiků tendru by ale klikvidaci škod mohla stačit třetinová částka. Podle ministerstva životního prostření je reálná suma zakázky kolem 40 miliard, podle nevládních organizací dokonce jen 25 miliard korun.

I kvůli této kritice z řad politiků, ekologů i z Nejvyššího kontrolního úřadu nyní ministerstvo financí nechává hodnotu zakázky prověřit. Protikorupční organizace Transparency International minulý týden vládu vyzvala, aby vítěze v tendru nevybrala. Podle ředitele organizace Davida Ondráčky by to byl největší jednorázový korupční obchod v historii země.
MF kritiku důrazně odmítá. Hodnotící komise bude podle mluvčího MF Ondřeje Jakoba ještě následujících 14 dní konstrukci cenových nabídek jednotlivých uchazečů hodnotit. "Následně bude muset ministr financí podepsat rozhodnutí a existují i lhůty na odvolání. V případě bezproblémového průběhu předpokládám, že ministerstvo předloží vítěznou nabídku vládě ke schválení na přelomu října a listopadu," uvedl dnes Jakob.

ČTĚTE TAKÉ:

Oponentní posudky ohledně ceny zakázky, které si nechalo ministerstvo vytvořit od poradenských firem Deloitte Advisory a Ernst & Young, budou podle Jakoba otevřeny až při jednání vlády o schválení či neschválení vítěze tendru. Složení devítičlenné hodnotící komise schválila vláda na konci srpna. Jsou v ní tři zástupci MF, po dvou za ministerstvo průmyslu a obchodu a životního prostředí a po jednom zástupci ministerstva spravedlnosti a úřadu vlády.

Stát musí staré ekologické škody odstranit, protože to slíbil vlastníkům zamořených území. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže. Obří ekologickou zakázku vláda schválila v červnu 2008, MF ji ale muselo dočasně zastavit kvůli stížnostem některých účastníků tendru.

Těch se původně přihlásilo šest, ministerstvo v prvním kole tři z nich vyřadilo.Tendr na odstranění starých ekologických škod se týká 510 lokalit po celém Česku, například areálu Kovošrotu Praha v Kolíně, Českých Budějovicích nebo Praze. Dále seznam uvádí třeba Papírny Jindřichov, areály společností Paramo, Unipetrol, Spolana, Mora Moravia, Velamos, Škoda Auto, OKD, Benzina nebo Avia.

Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.