Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vítkovicím se krátí dech. Strojírenská skupina miliardáře Světlíka prodělala miliardy

Ekonomika

  13:00
OSTRAVA - Strojírenský holding Vítkovice miliardáře Jana Světlíka nebude na loňský rok vzpomínat zrovna v nejlepším. Že za uplynulé účetní období vykáže průmyslový kolos špatná čísla, se obecně čekalo a veřejnost na to připravovalo i samotné vedení společnosti. Čerstvě zveřejněná účetní uzávěrka za rok 2016 však nedosahuje ani této hodně nízko nastavené laťky.

Majitel Vítkovic Jan Světlík. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Mateřská zastřešující společnost Vítkovice, a. s., vykázala ztrátu 1,2 miliardy korun a ještě černější čísla vykazují jednotlivé dceřiné firmy, které dohromady i­s­matkou utrpěly ztrátu osmi miliard korun. Je třeba upozornit, že ztráty není možné jednoduše sčítat, protože zatím nejde o konsolidovanou účetní závěrku. Přesto o­potížích Vítkovic v loňském roce mnohé vypovídají.

Ostatně před dalším osudem Vítkovic varovali i jejich auditoři, kteří se obávají o samotný osud strojírenské skupiny.

„Tyto události nebo podmínky ukazují na existenci významné nejistoty, která může zásadním způsobem zpochybnit schopnost účetní jednotky nepřetržitě trvat,“ napsali auditoři ze společnosti BDO Audit.

Jak vybrat velkou zatáčku

Ti se obávají hlavně situace okolo dceřiných firem Vítkovice Gearworks a Vítkovice Power Engineering. Obě jmenované se v­uplynulých měsících dostaly do úpadku a i když jim soud povolil reorganizaci, nemají vyhráno. Pokud se reorganizace nepodaří, mohou s sebou stáhnout i mateřskou firmu Vítkovice, a. s. Ta celkově za firmy ve skupině poskytla ručení ve výši tří miliard korun.

Grafika - Černý rok pro Vítkovice.

Grafika - Černý rok pro Vítkovice.


„Auditoři v podstatě vypíchli jednu část našeho textu výroční zprávy, kde jsme na ta rizika sami upozornili,“ řekla LN tisková mluvčí Vítkovic Eva Kijonková s­tím, že auditoři i přes slovní upozornění nakonec výroční zprávě udělili výrok bez výhrady.

Skupina Vítkovice je v současnosti stále jedním z největších zaměstnavatelů v Moravskoslezském kraji a i přes ty nejtemnější předpovědi dokázala loňský rok ustát. Současný management, v­nedávné době kompletně obměněný, vysvětluje vysokou ztrátu oprávkami za firmami v insolvenci, které by se letošního roku již týkat neměly.

„Vysoká ztráta mě vůbec nemrzí. Chci to vidět očištěné od minulosti. Čím větší zatáčku vybereme, tím budeme potom úspěšnější,“ vysvětluje generální ředitel Vítkovic Libor Witassek.

A pravdou je, že za první čtvrtletí vykázala skupina mírný zisk. Nyní má údajně v plánu dál restrukturalizovat dluhy tak, aby si jednotlivé dceřiné firmy mohly ručit za své dluhy samy. Což rozhodně nebude lehké.

Drama u soudu

Navíc, jedna ze společností v­úpadku, Vítkovice Power Engineering (VPE), se momentálně nachází v­kritické situaci. Soud jí sice povolil reorganizaci, takže může dál fungovat a postupně splácet dluhy, zatím se jí to ale zrovna nedaří. Podle zpráv insolvenčního správce firma prodělává desítky milionů korun měsíčně a tolik potřebné zakázky se jí stále nedaří získat.

Lidové noviny už od některých věřitelů společnosti zaznamenaly stále četnější hlasy, že VPE míří do konkurzu.

Ke dnu společnost táhne nedokončená výstavba uhelné elektrárny Yunus Emre v Turecku. Jejímu dokončení brání jak technické potíže, tak i politické bariéry po nepovedeném puči. Problematický projekt podpořila úvěrem ve výši 12­miliard korun i státní Česká exportní banka. Celou situaci zatím bezvýsledně řeší i česká vláda.

Zarážející je také ztráta společnosti Vítkovice Heavy Machinery, která prodělala téměř 1,48 miliardy korun. Ta je přitom hlavní oporou celé skupiny a ještě donedávna se o ní mluvilo jako o zdravé části strojírenského kolosu. Polehčující okolností může být, že Heavy Machinery dál poměrně úspěšně získává zakázky.

Celou skupinu miliardáře Jana Světlíka nadále drží při životě banky, které holdingu v uplynulých letech napůjčovaly několik miliard korun. Zdaleka největší slovo mezi nimi má Komerční banka. V­poslední době pak Vítkovice získaly nové spojence v­podobě finančního domu Creditas miliardáře Pavla Hubáčka.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat