Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vize levných letenek do USA se rozplývá. Ryanair má vystoupit z Aer Lingus

USA

  10:45
DUBLIN - Když nízkonákladové aerolinky Ryanair oznámily plán na převzetí menšího irského kokurenta Aer Lingus, šéf nejúspěšnějšího evropského leteckého dopravce sliboval, že éra letů do USA za deset euro se blíží. Nyní ale britský antimonopolní úřad nařídil Ryanairu podíl v Aer Lingus prodat.

Cestující vystupují z letadla nízkonákladového dopravce Ryanair na letišti Mošnov u Ostravy. foto: MAFRA – Alexandr Satinský

Ryanair musí svůj podíl snížit na pět procent ze současných 30 procent. Podle úřadu nynější uspořádání může výrazně omezovat konkurenci. Podle šéfa Ryanairu Michaela O'Learyho je rozhodnutí úřadu "bizarní" a firma se proti němu hodlá odvolat. Podle analytiků by proces odvolání mohl trvat roky.

Ryanair se téměř sedm let neúspěšně snaží o převzetí Aer Lingus. Právě z tohoto úsilí pochází podíl Ryanairu v Aer Lingus. Ryanair je nyní největším akcionářem Aer Lingus. Podíl 25 procent pak v Aer Lingus vlastní stát.

ČTĚTE VÍCE:

Obě aerolinky jsou hlavními přepravci z Dublinu. Na mnoha trasách mezi Dublinem a dalšími evropskými městy působí pouze tyto dvě letecké společnosti.

Irské aerolinky

Aer Lingus působí na trhu již 75 let. Ryanair začal létat v roce 1985 jedním letadlem s 15 sedadly. Od té doby se však jeho nízkonákladový model stal dominantním v evropském leteckém průmyslu.

Loni Ryanair přepravil 77 milionů cestujících, Aer Lingus pouze 9,5 milionu.

V květnu O'Leary sliboval snížení cen letenek mezi Evropou a USA klesnout úroveň nízkonákladových letů mezi evropskými metropolemi.  Jednou z podmínek mělo být právě převzetí Aer Lingus, které mají na rozdíl od Ryanairu ve své nabídce i transatlantické lety.

"Čekáme na zhoršení situace na trhu transatlantických letů. Nabídka letů za deset liber nebo deset euro v ekonomické třídě bude bezkonkurenční. Je s podivem, že to ještě žádného dopravce létajícího přes oceán nenapadlo," uvedl tehdy O'Leary. Podle jeho slov by se tento projekt měl uskutečnit v příštích pěti letech.

Britský antimonopolní úřad ve svém rozhodnutí upozornil, že Ryanair má díky podílu možnost zabránit v převzetí Aer Lingus jinými aerolinkami. Proti akvizici se stavila i Evropská komise, která transakci kvůli obavám z omezení konkurence na trhu zablokovala.

Autoři: ,

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...