Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda by měla napravit nerovnosti v platech žen a mužů, usnesl se Senát

Ekonomika

  16:42
Praha - Vláda by měla přijmout opatření k nápravě příjmových nerovností mezi ženami a muži, a to například podporou částečných pracovních úvazků nebo podporou pružných pracovních podmínek. Ve čtvrtek se na tom usnesl Senát při projednávání pětileté strategie EU pro rovnost žen a mužů na období 2020-2025. Evropská komise tuto strategii představila letos v březnu. Brusel chce letos přichystat závazná pravidla, která mají pomoci vyrovnávat existující mzdové rozdíly mezi muži a ženami.

ilustrační snímek foto: Shutterstock

HUDEMA: Všem stejně. Nerovnost není diskriminace

Senát v přijatém usnesení uvádí, že v obecné rovině cíle ve strategii podporuje. Mezi dalšími opatřeními, které by měly sloužit k odstranění nerovností, patří podle Senátu dostatečná kapacita předškolních zařízení a zařízení péče o dlouhodobě nemocné.

Nerovnosti v platech jsou v ČR jedny z největších v EU

Senát v usnesení konstatuje mimo jiné, že příjmové nerovnosti mezi ženami a muži v ČR patří k nejvyšším v EU. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který materiál senátorům představil, řekl, že jsou třetí nejvyšší v unii. Ženy v ČR podle jeho informací vydělávají o 19 procent méně než ženy. V zemích EU vydělávají ženy podle statistik komise v průměru o 16 procent méně než muži. To se projevuje i na jejich penzích, kde je rozdíl až 30 procent.

Komise proto připravuje směrnici k průhlednosti v odměňování. „Ta by měla reagovat na rozdíly v průměrných příjmech žen a mužů,“ řekl Hamáček. „Podpora transparentnosti odměňování je jednou z cest, jak tento rozdíl snižovat, takže vláda tuto iniciativu také podporuje,“ dodal.

Česko stále neratifikovalo Istambulskou úmluvu

Unijní země by podle EK měly začít bezvýhradně plnit úmluvu Rady Evropy o boji proti domácímu násilí a násilí na ženách, takzvanou Istanbulskou úmluvu. Mezi země, které ji dosud neratifikovaly, patří i Česko. „Návrh na ratifikaci nebyl dosud vládou projednán, přestože z pohledu ministerstva spravedlnosti je náš právní řád na ratifikaci úmluvy připraven,“ řekl Hamáček. Senát v jednom z bodů usnesení vyzval vládu, aby v souvislosti s přípravou ratifikace této úmluvy věnovala pozornost také šíření souvisejících dezinformací.

Vláda odložila jednání o Istanbulské úmluvě. Česko ji podepsalo roku 2016, ale dosud neratifikovalo

„Pokud bude přistoupení unie k Istanbulské úmluvě zablokováno některými členskými státy, Komise předloží návrh vlastní směrnice, který bude směřovat k naplnění cílů Istanbulské úmluvy. A ta směrnice by měla zajistit dostatečnou ochranu obětem násilí na ženách a domácího násilí, stíhání pachatelů i potřebnou prevenci,“ popsal Hamáček.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat