Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Vláda chce více zdanit tabák. V Polsku jsou cigarety až o 50 korun levnější

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Vláda ve svém konsolidačního balíčku navrhuje růst spotřební daně na tabák, větší zdanění zahřívaného tabáku a zavést daň nově i na elektronické cigarety. Vyplývá to z materiálů, které ve čtvrtek prezentoval ministr financí Zbyněk Stanjura. Spotřební daň by se měla podle návrhu příští rok zvýšit o deset procent a o dalších pět procent každoročně v letech 2025 až 2027.
  19:11

U zahřívaného tabáku má růst příští rok o 15 procent a stejně až do roku 2027. Spotřební daň rostla už letos, kdy se krabička cigaret zdražovala o nejméně čtyři koruny.

Spotřební daň doposud rostla v rámci daňového balíčku, se kterým přišla předchozí vláda Andreje Babiše. Daň podle něj stoupá v letech 2021 až 2023 zhruba o pět procent ročně. Nejvyšší skokové zdražení bylo v roce 2020, kdy se daň zvedla o deset procent.

Loni zdanění tabáku přineslo 59,35 miliardy

V roce 2022 daň na tabákové výrobky do státního rozpočtu přinesla 59,35 miliardy korun, v roce 2021 to bylo 56,22 miliardy korun. Ekonom BH Securities Štěpán Křeček v lednu upozornil na to, že loňský výnos ze spotřební daně na tabák zůstal za očekáváním státu.

Podle vládního návrhu je nyní zahřívaný tabák zdaněn na zhruba pětinové úrovni oproti klasickému tabáku, v roce 2024 by se poměr měl zvednout na 29 procent. Nová spotřební daň z elektronických cigaret má vycházet z evropské tabákové směrnice, která regulaci těchto produktů zavede.

Mluvčí společnosti JTI International, která v České republice prodává mimo jiné cigarety Camel nebo Winston, uvedl, že plán vlády je ambiciózní vzhledem k tomu, že výběr spotřební daně v posledních letech stagnoval a spíše klesal. Uvedl, že to vedlo například k přiblížení cen cigaret v Česku k cenám v Německu.

Souhlasíte s úspornými opatřeními, která vláda Petra Fialy představila?

celkem hlasů: 19403

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00čtvrtek 18. května 2023. Anketa je uzavřena.

Ne10765
Ano8430
Nemám na ně názor208

Podíl polských cigaret bude vyšší

„Kvůli tomu se zásadně zmenšil objem prodaných cigaret na českých hranicích spotřebitelům z Německa – před čtyřmi lety to byla třetina trhu, dnes je to nejlépe deset procent,“ uvedl.

Poukázal také na rozdíly mezi Českem a Polskem, kde jsou cigarety až o 50 korun levnější. „Polské cigarety vloni tvořily přes čtyři procenta české spotřeby, kdy na čtyři procenta narostly během dvou posledních let prakticky z nuly, letos bude tento podíl ještě vyšší,“ dodal.

Změny v dani by vedly k tomu, že příští rok krabička cigaret zdraží v průměru o nejméně osm až devět korun a u zahřívaného tabáku o tři až čtyři koruny, konečná cena ale bude záležet na jednotlivých výrobcích, uvedl.

Mluvčí British American Tobacco ČR Tomáš Tesař rovněž upozornil na to, že příjem daně z tabáku je v posledních letech stabilní, případně lehce klesá. „To svědčí o tom, že už jsme za vrcholem Lafferovy křivky a nelze předpokládat, že další navýšení daní by státu přineslo více peněz,“ uvedl.

Doplnil, že za poslední tři roky prodeje cigaret v Česku klesly asi o čtvrtinu a spotřebitelé se přesouvají k méně škodlivým variantám, jako je zahřívaný tabák, který by měl proto být zdaněn v menší míře než klasický tabák.

Autoři: ,

Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!
Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!

Zapojte se s námi do soutěže o 10 velkých balíčků plných produktů pro malé gurmány od značky GERBER.