Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Vláda odmítla podporu výroby baterií do elektromobilů čínské firmy Minth

Elektromobil Škoda Citigo iV. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektromobil Škoda Citigo iV. | foto: ČTK

PRAHA Stát nepodpoří čínskou společnost Minth Automotive Technology Research & Development, která chce v Kralupech nad Vltavou zahájit výrobu bateriových skříní pro elektromobily. Vláda v úterý totiž neschválila žádost firmy o slevu na dani formou investiční pobídky v hodnotě 209 milionů korun, informoval na tiskové konferenci po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Investice společnosti za 836 milionů korun měla podle agentury CzechInvest za deset let do státního rozpočtu přinést 1,8 miliardy korun . Zkušební výroba má začít ještě tento měsíc.

Společnost Minth Automotive Research & Development je dceřinou firmou čínské skupiny Minth, která se zaměřuje zejména na výrobu a vývoj dílů pro automobilový průmysl. Nyní plánuje rozšířit svou výrobu o bateriové skříně pro elektromobily. Ty se budou vyrábět v Kralupech nad Vltavou. Projekt by měl vytvořit 176 pracovních míst. S jeho přípravou firma začala už loni v srpnu, letos v dubnu plánuje zahájit zkušební provoz a od příštího roku by se měla výroba rozjet naplno.

Firma v této souvislosti požádala stát o investiční pobídku. Ta by měla mít formu slevy na dani ve výši 25 procent způsobilých nákladů. To by mělo vyjít na 209 milionů korun. Podle MPO a další státních úřadů žádost splňuje všechny zákonné podmínky pro poskytnutí pobídky. Konečné slovo bude mít vláda.

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?
Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?

Stále přemýšlíte nad tím, jestli si k pračce pořídit i sušičku? Připravili jsme pro vás souhrn recenzí a článků, které vám v rozhodování pomohou.