Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko plní kosmické vize. Na vesmírné technologie přidá 110 milionů

Ekonomika

  16:00
PRAHA - Na vývoj družicových systému či nosných raket dá Česko více než v minulosti. Vláda ve středu odhlasovala navýšení částky, kterou země přispívá do rozpočtu Evropské kosmické agentury. V příštích třech letech bude přidá 330 milionů navíc.

Družice Proba-2 na oběžné dráze foto: ESAReprofoto

Tímto krokem kabinet naplní loni schválený Národní kosmický plán. Peníze investované do vesmírného výzkumu mají údajně velký byznysový potenciál.

Ministerstvo dopravy vyzdvihuje například vývoj družicových telekomunikačních terminálů pro letectví, které má mít tržní potenciál v miliardách korun.

„Poptávka po službách družicových systémů, tedy o navigaci, družicové snímky či družicovou telekomunikaci rychle roste. Stejně jako tlak na vývoj nových družic a na jejich efektivitu,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Loni přispěl český stát do Evropské kosmické agentury necelými čtrnácti miliony eur. Mezi dvaceti členskými zeměmi byl nejšetrnějším donátorem. Navýšení příspěvku by mělo Česku pomoci nelichotivé poslední místo opustit.

Evropská kosmická agentura byla založena v roce 1975 s cílem navrhovat a uskutečňovat Evropský kosmický program.

Cílem ESA je prohloubit znalosti o Zemi, Sluneční soustavě i celém vesmíru. Nyní má 20 členů a zaměstnává přes dva tisíce specialistů. Její ústředí sídlí v Paříži. Součástí ESA je i agentura GNSS zabývající se vývojem evropského satelitního systému Galileo, jejíž sídlo je v Praze.

Autor:

Mohlo by vás zajímat