Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda přijala novelu zákona proti zeměpisné blokaci internetových nákupů

Ekonomika

  18:12
PRAHA - Vláda v pondělí přijala návrh novely zákona o ochraně spotřebitele, která zakazuje takzvané zeměpisné blokování při nákupech přes internet. Reaguje tak na nařízení v rámci EU, které začalo platit loni v prosinci. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Předlohu ještě musí schválit Parlament a podepsat prezident.

Ministr vnitra Jan Hamáček, premiér Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec na zasedání vlády. foto: ČTK

Nařízení obyvatelům členských států Evropské unie rozšiřuje přístup k zahraničním nákupům produktů, aniž je internetová stránka zablokuje nebo potenciální zákazníky automaticky přesměruje na jiný web kvůli jejich státní příslušnosti, místu bydliště nebo dočasnému pobytu.

Opatření se vztahuje například na on-line rezervace hotelového ubytování, pronájem automobilů nebo koupi vstupenek na koncerty. Nebude se týkat zboží chráněného autorskými právy či letenek.

„ČR proto nařízení EU o zákazu geoblockingu již od počátku jeho projednávání podporovala, protože poskytne zákazníkům lepší přístup ke zboží a službám v celé EU,“ uvedla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

Na dodržování pravidel by měla dohlížet Česká obchodní inspekce.

Autor: