Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda projedná žádost o půjčku od Evropské komise v rámci programu na podporu kurzarbeitu

Ekonomika

  7:04
PRAHA - Vláda v pondělí bude rozhodovat o možném přijetí půjčky od Evropské komise (EK) na podporu zaměstnanců ohrožených výpadkem ekonomické aktivity v důsledku koronaviru. Vyplývá to z informací z materiálu na jednání vlády.
Vláda projedná zapojení do programu EU na podporu kurzarbeitu

Vláda projedná zapojení do programu EU na podporu kurzarbeitu foto: ČTK

Země Evropské unie schválily záměr využít 100 miliard eur (2,7 bilionu Kč), tzv. nástroj SURE, na podporu zaměstnanců ohrožených výpadkem ekonomické aktivity v důsledku koronaviru 19. května. Půjčky pro země podporující kurzarbeit budou k dispozici, až státy poskytnou záruky za úvěr, z něhož bude EK program financovat.

„Případná žádost o půjčku se strany ČR bude muset být zvážena až na základě vyhodnocení konkrétních úvěrových podmínek. S ohledem na tematické oblasti, které program SURE podporuje, by podání případné žádosti o úvěr vyžadovalo, kromě zapojení MF, rovněž spolupráci ze strany resortů MPSV a ministerstva zdravotnictví,“ uvádí materiál.

Půjčky budou poskytovány v eurech a mají být podloženy zárukami od všech členských států EU za 25 miliard eur. V případě ČR by záruka činila 375 milionů eur (zhruba deset miliard korun). „Poskytnutí takových záruk ze strany všech členských států formou uzavření záručních dohod s EK je nutnou podmínkou pro spuštění nástroje. Každý stát ručí za všech okolností pouze do výše svého podílu,“ uvádí podklady pro jednání vlády. Komise nicméně konstatovala, že riziko použití dodatečných záruk členských států považuje za velmi nízké.

V případě ČR by bylo podle materiálu možné program EU využít na úhradu výdajů vzniklých v programech Antivirus, které konvergenční program ministerstva financí vyčíslil na 54,5 miliardy korun za období od poloviny března do konce května. Peníze by také bylo možné využít na příspěvky OSVČ, které konvergenční program vyčíslil na 31,1 miliardy korun za období od 12. března do 8. června. Ve zdravotnictví jsou pak pro půjčku uznatelná opatření na snížení zdravotních rizik při výkonu zaměstnání, ochranné prostředky, testování, časté čištění nebo dezinfekci. Naopak do půjčky nelze zahrnout obecné výdaje na zdravotní péči.

Řada členských zemí včetně České republiky po březnovém vypuknutí krize způsobené šířením koronaviru sáhla k podpoře kurzarbeitu, což je práce se zkrácenou pracovní dobou a s příspěvky státu na mzdy. Má to pomoci udržet práci zejména zaměstnancům ve firmách postižených omezeními souvisejícími s pandemií.

Tzv. program SURE je jednou ze tří částí prvního balíčku záchranných stimulů. Ministři financí unijních zemí už dříve schválili využití záchranného fondu eurozóny ESM. Dále také jednali rovněž o garancích v celkové výši 200 miliard eur, které podle návrhu EK poskytne Evropská investiční banka (EIB).

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat