Předlohu ocenil předseda nejsilnější opoziční strany ODS Petr Fiala i Piráti. „Je dobře, že vláda schválila to, co navrhujeme: pozastavení EET. Živnostníci a podnikatelé teď budou doslova bojovat o přežití,“ uvedl Fiala na facebooku. Nejlepší by podle něho byl scénář, aby se elektronická evidence tržeb opětovně nespustila až do sněmovních voleb v příštím roce. ODS opakovaně avizuje, že pokud bude vládnout, EET zruší úplně.
Vláda schválila kurzarbeit a půlroční odpuštění záloh na důchodovém pojištění pro živnostníky, sdělila Maláčová![]() |
Piráti poukazují na to, že předloha fakticky odkládá poslední vlnu zavádění EET. Do systému se měli od května zapojit například řemeslníci, taxikáři, advokáti i lékaři.
„Pozastavení třetí a čtvrté vlny EET je dobrá zpráva a jsem rád, že koalice změnila názor, protože minulou středu o tom nechtěla ani slyšet,“ uvedl v tiskové zprávě pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Šestice opozičních stran předložila Sněmovně novelu zákona o evidenci tržeb s cílem odložit poslední fázi EET na leden. Vedle Pirátů a ODS ji podepsali i poslanci SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.
MF již dříve plánovalo fakticky odložit start třetí a čtvrté fáze EET tím, že by neprováděl kontroly. To byl ale podle MF krok, který vycházel z aktuální situace a jeho cílem bylo omezit návštěvy finančních úřadů.
„S ohledem na další vývoj situace, zejména uzavření či omezení fungování části provozoven, by mohlo docházet i ke komplikacím pro nyní již evidující poplatníky, a to například při zajišťování technické podpory nebo aktualizací certifikátů. Z tohoto důvodu přistoupilo ministerstvo financí k dočasně úplnému pozastavení EET,“ uvedlo MF v neděli.
ŽIVĚ: Přísná opatření prodloužila vláda do 1. dubna. Živnostníkům budou odpuštěny zálohy za pojištění, kurzarbeit schválen |
EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. EET je zaměřena na přijímání plateb v hotovosti. Podle dostupných informací je aktuálně do EET zapojeno téměř 200 000 podnikatelů, kteří dosud evidovali 13,7 miliardy účtenek.
Další opatření
Vláda schválila zvýšení letošního schodku rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun![]() |
Vláda v pondělí schválila další daňová opatření ministerstva financí na podporu firem kvůli dopadům šíření koronaviru, tzv. liberační balíček II. Jde například o prominutí červnové zálohy na daň z příjmů u fyzických i právnických osob. Firmy budou také moci umořit případnou letošní daňovou ztrátu zpětně a MF plošně promine pokuty za pozdě podané daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí nebo úhradu daně. Informoval o tom mluvčí MF Michal Žurovec.
U prominutí zálohy na daň z příjmu to znamená, že červnová záloha, tedy druhá záloha u čtvrtletních plátců a první záloha u pololetních plátců, se nebude vůbec hradit.
V případě daňové ztráty budou moci firmy umořit případnou letošní daňovou ztrátu zpětně z loňského a předloňského zisku. Podle současných pravidel mohou ztrátu umořovat následujících pět let.