Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vláda schválila rozdělení EU peněz mezi programy. ‚Namísto do lidí půjdou peníze do betonu,‘ kritizuje Maláčová

Ekonomika

  16:43aktualizováno  20:08
PRAHA - Vláda v pondělí schválila rozdělení evropských dotací pro ČR v programovém období 2021 až 2027 mezi operační programy, a to přes odpor koaliční ČSSD. Na twitteru o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní rozhodnutí znamená méně peněz pro rodiny s dětmi, seniory, na rekvalifikace a sociální služby.
Evropské dotace (ilustrační foto)

Evropské dotace (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že celkově by v letech 2021 až 2027 mělo být rozděleno mezi většinu operačních programů 18,8 miliardy eur (zhruba 488,5 miliardy korun). Přitom na operační program ministerstva práce a sociálních věcí je v návrhu vyčleněno 1,4 miliardy eur (36,4 miliardy korun). Podle portálu k evropským dotacím bylo v období 2014 až 2020 vyčleněno na operační program zaměstnanost 2,15 miliardy eur.

Fond doporučil schválit dotace EU pro firmy z Agrofertu. Ty dohromady požadují téměř 45 milionů korun

Ministerstvo pro místní rozvoj dnes v tiskové zprávě informovalo, že Česká republika bude mít v novém programovém období 2021 až 2027 k dispozici 550 miliard korun z evropských fondů na politiku soudržnosti. Další prostředky až do výše celkových 960 miliard korun bude mít ČR k dispozici z další evropských iniciativ.

Dnes schválený návrh obsahuje rozdělení peněz z Evropského fondu regionálního rozvoje (EFRR), Evropského sociálního fondu plus (ESF+) a Fondu soudržnosti (FS).

Naopak návrh ministerstva pro místní rozvoj se nezabývá operačním programem, který bude financován z Fondu pro spravedlivou transformaci (FST), operačním programem Rybářství, operačními programy pro fondy EU v oblasti vnitřních věcí, které nejsou zahrnuté v Dohodě o partnerství. Dokument zároveň neřeší problematiku technické pomoci, a to jak v operačním programu Technická pomoc, tak technickou pomoc v jednotlivých operačních programech. Dále se netýká programů Evropské územní spolupráce, které nejsou zahrnuté v Dohodě o partnerství. V programu Spravedlivé transformace je vyčleněno 1,6 miliardy eur (42,7 miliardy Kč) a v programu Rybářství 780 milionů korun.

„Nyní čekáme na schválení potřebné evropské legislativy, které má bohužel velké zpoždění. Jednotlivé operační programy jsou ale na pracovní úrovni ve stádiu velké připravenosti a nejbližších týdnech budou zaslány k připomínkování do Evropské komise. Současně dopracováváme Dohodu o partnerství, zastřešující strategii pro politiku soudržnosti v ČR, kterou plánuji předložit kolegům na vládě v létě tohoto roku,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Snížení počtu programů

Počet operačních programů se má v příštím programovém období proti současným deseti snížit na osm. Nejvíce evropských dotací má dostat program Doprava. Jde o 4,8 miliardy eur (asi 125 miliard korun). Následují Integrovaný regionální operační program s částkou 4,7 miliardy eur (122,7 miliardy korun) a Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (73,3 miliardy korun).

Vláda schválila návrh na zvýšení nemocenské na 100 procent, potvrdila Maláčová

U programů Spravedlivá transformace a Rybářství stanovila výši dotací Evropská komise. Spravedlivá transformace se týká pomoci takzvaným uhelným regionům, tedy Moravskoslezskému, Karlovarskému a Ústeckému kraji. Pro tento program komise vyčlenila necelých 43 miliard korun. V operačním programu Rybářství je to asi 0,8 miliardy korun.

První výzvy spadající pod nové programové období by podle MMR mohly být v některých programech vyhlášeny již na konci tohoto roku, většina výzev by se pak začala vyhlašovat v první polovině roku 2022.

V programovém období 2014 až 2020 bylo pro Českou republiku z Evropských strukturálních a investičních fondů vyčleněno zhruba 24 miliard eur (624 miliardy korun).

Autor: