Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Vláda začala teprve nyní shánět analýzu zastropování cen energií. Dodá ji firma Ernst & Young

Premiér Petr Fiala a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela na tiskové konferenci po jednání vlády. (24. srpna 2022) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Původní zpráva
Společnost Ernst & Young, mezinárodní poradenská síť, by měla dodat nejpozději 10. září české vládě analýzu možností zastropování cen energií. Datum vystavení objednávky je přitom 1. září. Ačkoliv ceny energií výrazně stoupají již od letošního února, kdy Rusko vtrhlo na Ukrajinu, vláda o zastropování cen jako možném řešení začala uvažovat teprve nedávno.
  13:23aktualizováno  6. září 8:37

Úřad vlády ČR dle registru smluv poptává „Zpracování analýzy legislativních a nelegislativních možností regulace cen energií v kontextu aktuální tržní situace a s ohledem na současný vývoj na úrovni EU“. Celková cena za poskytnuté služby včetně DPH je 301 895 korun. Pokud nebude splněno datum 10. září, firma Ernst & Young musí zaplatit procentuální část celkové částky za každý další den.

Koordinační skupina pro řešení národní formy zastropování cen energií, kterou svolal premiér Petr Fiala, angažuje podle mluvčího vlády Václava Smolky kromě Ernst & Young i další přední poradenské společnosti, konkrétně KPMG a McKinsey. Tým dále obsahuje i dodavatele a výrobce energií. Firmy KPMG a McKinsey budou konzultační činnost poskytovat pro Ernst & Young, a proto není možné dohledat smlouvu mezi nimi a státem.

„Cílem skupiny je koordinovat výstupy jednotlivých resortů a státní správy a přidat know-how soukromého sektoru,“ uvedl Smolka.

Řešení do konce září

Skupina má představit nejpozději do konce září hotový návrh národního řešení vysokých cen energií, aby byl použitelný ještě pro tuto topnou sezonu. Jedním z pověřených míst je i resort ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který zjišťuje, zda je stropování možné podle současné legislativy. „Musíme být na takovou variantu připraveni dopředu,“ sdělil Blažek pro Hospodářské noviny s tím, že nemáme týdny, ale jen dny. Blažek dále uvedl, že počítá i s variantou, kdy mu právníci řeknou, že tato možnost z právního hlediska možná není.

Německo odpojí koncem roku všechny své jaderné elektrárny ze sítě. Dvě z nich si nechá v rezervě

Vedením skupiny byl pověřen jeden z hlavních poradců premiéra Petra Fialy Jakub Kajzler. „Něco vznikalo na ministerstvu průmyslu, něco v rámci Hospodářské komory ČR. Každý se na to díval ze svého úhlu pohledu a v jednu chvíli bylo potřeba dát vše dohromady,“ uvedl s tím, že cílem je, aby výsledek neshodil Ústavní soud ČR. Ve vyjádření načrtl některé možné cesty dalšího postupu.

Pokud evropské řešení selže – tedy nepodaří se ho dohodnout – případně bude dohodnuté, ale nebude dostatečně rychlé či nebude kvůli ve své nedostatečné finanční výši přijatelné, přijde na řadu národní řešení, ať již tedy jako „záchranná“ strategie, či jako komplementární (doplňková, pozn.red.). Strop ceny silové energie má podle zadání být maximálně 200 eur za MWh (cca 4904 Kč). „Naše síla v prosazování vlastního názoru je upozaděna v rámci předsednictví na úkor snahy najít shodu, která je důležitější,“ uvedl Kajzler. Čím dříve se plán připraví, tím prý lépe.

Termín není náhodný

Právě 9. září mají jednat ministři pro energetiku na evropské úrovni, setkání svolal ministr hospodářství Jozef Síkela (STAN). Mezi veřejností ovšem panují obavy, že najít celoevropské řešení nemusí být jednoduché a opozice si celkově v posledních týdnech stěžuje, že nejprve měla vláda přijít s národním řešením a až následně hledat mezinárodní shodu. Hlavním cílem jednání má být odpoutání ceny elektrické energie od závěrných elektráren, které jsou pro cenu určující – tedy nyní drahé plynové zdroje. Ve hře je i zastropování cen plynu. Součástí celoevropského opatření má být i stropování cen obnovitelných, uhelných a jaderných zdrojů.

Vláda Petra Fialy slibovala ještě v průběhu června, že domácnostem s vysokými energiemi pomůže úsporným tarifem z dílny ministra hospodářství, do jehož gesce energetika spadá. Tarif, leč ministr ho sliboval zhruba od března, byl představen v konkrétních detailech až 24. srpna. V tuto chvíli však byly ceny energií z několika důvodů vyšponovány tak vysoko, že bylo jasné, že částky, kterými chce vláda občanům pomoci, nebudou zřejmě dostatečné.

Největší propad mezd za posledních 30 let. Hůře na tom byli jen zaměstnanci v transformačním roce 1991

„V první polovině roku jsme se soustředili na zajištění dostatku plynu pro české domácnosti na tuto topnou sezonu. A podařilo se tuto hrozbu odvrátit. V průběhu jara a léta jsme pak pracovali na přípravě systému sociální pomoci a na zajištění jeho financování. V současné době dokončujeme návrh národního řešení zastropování,“ hájil vládu Smolka.

To ovšem ještě v dubnu premiér ve svém videopořadu Otázky a odpovědi z Kramářovy vily důsledně odmítal. K včasnému zastropování již přitom přistoupily mnohé státy EU.

V pátek 2. září podpořila myšlenku cenového stropu pro plyn dovážený z Ruska i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, což na trh s energiemi zapůsobilo kladně a ceny dočasně klesly.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!