Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda sníží podporu bydlení

Ekonomika

  7:19
PRAHA - Získat peníze například na opravu panelového domu bude v příštím roce obtížnější. Vládní koalice zruší osm z jedenácti programů Státního fondu rozvoje bydlení.

Pohled na zrekonstruovaný panelový dům včetně zasklených lodžií. foto: Optimi

„Rekonstrukční práce se zpomalí a tím se i prodraží. Může se to promítnout i do zvýšení cen bydlení,“ řekl LN František Tlapák ze Svazu českých a moravských bytových družstev. Pod stolem při sestavování rozpočtu na příští rok totiž skončily například programy dotací obcím na výstavbu nájemních bytů pro osoby s vymezenými příjmy, podpora družstevní výstavby, pomoc na opravu nemovitostí poškozených povodněmi a dva ze tří typů úvěrů mladým lidem na opravy a modernizaci bydlení.

Fond by měl v příštím roce hospodařit s příjmy ve výši 1,25 miliardy korun. Jeho výdaje se však vyšplhají na 3,2 miliardy. Z této částky by téměř polovina měla jít na program opravy panelových domů. Druhá je určena na úvěry mladým lidem na výstavbu nebo koupi bydlení. Přibližně 1,5 miliardy korun - alokovaná částka programu Panel pro rok 2008 - ale ani zdaleka nestačí. „Zhruba jedna třetina bytového fondu již nějakou rekonstrukcí prošla, zbývající dvě na rekonstrukci čekají a řeší jen aktuální stav,“ řekl Tlapák. Odhadl, že na rekonstrukce panelových bytů je třeba částka 300 miliard.

V letošním roce musel fond kvůli rekordnímu zájmu dokonce zastavit příjem žádostí o dotace na opravu paneláků. Poslanci poté rozpočet programu Panel navýšili o 2,8 miliardy na 4,3 miliardy. Odhaduje se, že se s jeho pomocí opraví 120 tisíc bytů. Loni to bylo jen 45 tisíc a v roce 2005 devět tisíc bytů.

 „Někdo tvrdí, že tato podpora se týká jen určité skupiny lidí, ale každá koruna se vrací. Je to velmi dobrá investice,“ tvrdí Tlapák. Peníze se podle něj vrací státu formou daní, tvorbou pracovních míst a ušetřenými náklady na energii.

 Dobrou zprávou pro družstva, sdružení i jednotlivce, kteří v příštím roce plánují s rekonstrukcí svého bydlení začít, je, že se na opravy stále vztahuje nižší sazba daně. Podobně to mohlo fungovat i u výstavby nového bydlení. Evropská unie totiž minulý týden prodloužila Česku výjimku, a umožnila tak uplatňovat sníženou, devítiprocentní sazbu daně. Česká republika však nakonec o výjimku neprojevila zájem.

 Nižší sazba daně však zůstala zachována u takzvaného sociálního bydlení, tedy bytů do 120 metrů čtverečních a rodinných domů s výměrou do 350 metrů čtverečních „Je mnohem výhodnější ponechat v právním řádu toto definitivní řešení, které je výhodné pro více než 90 procent obyvatelstva, než využít prodloužení výjimky, urychleně měnit legislativu a za dva roky velmi obtížně hledat definitivní řešení,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek v tiskové zprávě.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat