Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda schválila 16 lidí do dozorčích rad státních firem. I Švejnara

Ekonomika

  17:43
PRAHA - Personální výbor vlády schválil 16 lidí, kteří zasednou v kontrolních orgánech desítky firem, včetně společností MERO a Čepro. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu vlády. Aby se kandidáti, mezi nimiž je například někdejší uchazeč o funkci prezidenta Jan Švejnar, stali členy kontrolních orgánů, musí je ještě schválit valné hromady příslušných firem.

Nádrž společnosti Čepro. foto: ČTK

Informoval o tom server iDnes.cz .

Švejnar by měl spolu s manažerem a soukromým investorem Tomášem Šabatkou zamířit do dozorčí rady Českého Aeroholdingu. Do dozorčí rady vlastníka domácích ropovodů, firmy Mero, a zároveň společnosti Čepro, která zajišťuje přepravu a skladování ropných produktů, zamíří Ivan Souček, který podle serveru řadu let šéfoval České rafinérské. Adepty pro Čepro a Mero také Stanislav Bruna a Otakar Krejsa, kteří v minulosti prošli Unipetrolem.

Podle iDnes.cz se v kuloárech mluví o chystané nominaci Ivana Ottise, donedávna šéfa České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu, který v minulosti prošel představenstvy Unipetrolu i České rafinérské. Server dodává, že jde o skupinu manažerů, kteří se po privatizaci Unipetrolu s jeho polskými vlastníky střetávali, což prý signalizuje razantnější přístup státu k polské politice v Unipetrolu.

ČTĚTE VÍCE

V dozorčí radě Českomoravské záruční a rozvojové banky má usednout náměstek ministra financí Jan Gregor či Tomáš Novotný. Vedle nich do rady banky míří další Babišův náměstek Martin Pros, který stát už zastupuje ve stejném orgánu České exportní banky.

O zřízení tříčlenného výboru rozhodla vláda v polovině dubna. Jeho cílem má být podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zpřísnění pravidel a kritérií pro personální nominace a zvýšení kvality zástupců státu v orgánech státních a polostátních firem.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat