Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Konkurence na dráze sílí. Leo vsadí na unikátní internet

Ekonomika

  11:34
PRAHA - Podnikatel Leoš Novotný to se svým projektem vlaků Leo Express nebude mít lehké. Na trati z Prahy do Ostravy, kam chce své soupravy poslat leště letos, bude muset čelit nejen Českým drahám, ale i komfortním vlakům RegioJet Radima Jančury. Zákazníky se tak bude snažit nalákat na dokonalé internetové připojení, které zatím nemá na středoevropských kolejí obdoby.

Majitel Leo Expressu Leoš Novotný.

Bavit se on-line, sledovat čerstvé zprávy, sledovat informace o průběhu jízdy, elektronicky si objednávat služby na palubě, případně jednoduše elektronicky platit za vybrané produkty. To vše slibuje LEO Express cestujícím ve svých vlacích.

Svůj koncept představil majitel firmy Leoš Novotný na mezinárodní konferenci RailTel ve Vídni. Unikiátní infrastrukturu pro informační systém a internet dodá do souprav firma Nomad Digital.

ČTĚTE TAKÉ:

Systém robustní infrastruktury WiFi umožní přenášet data cestujícím do vlaku a zároveň je vysílat z vlaku, a to prostřednictvím všech dnes známých (GPRS, CDMA, UMTS, 2G, 3G), či v blízké budoucnosti implementovatelných (LTE, satelit) technologií přenosu dat.

"Připojení k internetu ve vlacích Leo Express tak bude díky tomu mnohem spolehlivější, než jaké mohou cestující na železnici používat v dnešní době," uvádí Petr Kopáček z Leo Expressu.

Technologické řešení WiFi je založeno na routeru Nomad Digital a bude agregovaně využívat všechny dostupné sítě GSM. Informovanost cestujícím budou zajišťovat také LCD obrazovky (celkem 19 LCD panelů v každé soupravě) zobrazující v reálném čase cestovní informace, jako jsou časy odjezdů a určování polohy vlaků.

ČD bez internetu, Jančura s výpadky

Zatímco České dráhy o wi-fi připojení ve svých vlacích již několik let stále jen mluví, soupravy konkurenčního RegioJetu internet od loňska nabízí. Podle cestujících je však připojení poněkud nestabilní a nefunguje v některých úsecích se slabým mobilním signálem.

Podle Novotného má Nomad Digital výborné zákaznické reference z vysokorychlostních vlaků například od britských Virgin Trains či Amtrak v USA. "Investovali jsme více než 12 milionů korun do IT technologií každé z pěti vlakových jednotek Stadler", říká Novotný.

Leo Express

Ještě v letošním roce začne Leo Express přepravovat cestující mezi Prahou a Ostravou. První z těchto souprav od firmy Stadler převzala firma na začátku února. V budoucnu chce dopravce vyrazit i do dalších míst v Česku i blízkém zahraničí. Jde např. o trasy Praha - České Budějovice, Praha-Ústí nad Labem či Praha-Brno-Vídeň.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!