Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vlci z Wall Street slaví 200 let. Vybudovali největší akciový trh světa

Ekonomika

  6:00
NEW YORK - O dění na manhattanské ulici Wall Street vznikl nespočet filmů, seriálů i literárních kousků. Newyorská burza, největší akciový trh světa, ovlivňuje ekonomické dění a životy lidí po celém světě a právě slaví 200 let své existence.

Leonardo di Caprio sehrál hlavní roli ve snímku Vlk z Wall Street. foto: Reprofoto

Zdaleka ne každý se vyzná v akciových trzích. Skoro každý už ale slyšel o Wall Street. Název ulice na dolním Manhattanu dal přezdívku newyorské burze NYSE (z New York Stock Exchange), která zde sídlí, a stal se pojmem v pop kultuře. Největší akciová burza světa ve středu 8. března slaví 200 let od svého založení.

Newyorská burza zachycená v roce 1882 americkým ilustrátorem Hughsonem Hawleym.

‚Zabiják‘ Facebooku je burzovní událostí roku. Jde si pro 3,4 miliardy dolarů

Plány na vybudování burzy započaly v New Yorku už v roce 1792 takzvanou Buttonwoodskou dohodou o obchodu s cennými papíry, kterou tehdy podepsalo 24 brokerů. Obchodovaly se tu především vládní cenné papíry, jako válečné dluhopisy z války o nezávislost nebo akcie First Bank of the United States.

Čeští vlčci z Wall Street aneb jak přijít o životní úspory za pár týdnů

Oficiálně však byla burza ustanovena až 8. března 1817 a stala se tak druhou nejstarší burzou ve Spojených státech amerických, hned po burze ve Philadelphii, která vznikla v roce 1790. Nynější název pak získala roku 1863 a o dva roky později se burza usídlila na své současné adrese.

Dobová fotografie přízemí budovy z roku 1908.
Pohled na osvícenou newyorskou burzu o Vánocích 2008.

Aktuálně největší akciový trh na světě s kapitalizací přes 21 bilionů dolarů (v přepočtu zhruba 535,5 bilionu korun), na kterém se denně zobchodují cenné papíry za 40 miliard dolarů, však během své 200 let dlouhé historie zažil i několik pořádných klopýtnutí.

To patrně nejznámější se stalo 24. října 1929. Do historie se zapsalo jako Černý čtvrtek a vyústilo ve Velkou hospodářskou krizi, jež zruinovala mnoho ekonomik po celém světě.

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...