Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vodafone hrozí Česku arbitráží za miliardy. Vývoj na trhu je ilegální, tvrdí

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Britské telekomunikační skupině Vodafone dochází trpělivost s tím, jak se v Česku zachází s jeho dceřinou firmou. A protože nejmenší z trojice mobilních operátorů u českých úřadů se stížnostmi neuspěl, plánuje mezinárodní spor.
Vodafone. Ilustrační foto.

Vodafone. Ilustrační foto. foto: Reuters

Česká republika tak může podle informací LN zažít další mnohamiliardovou arbitráž kvůli zmařenému podnikání zahraničního investora.

Vodafonu roste počet klientů. V nejmladší tuzemské síti je 3,42 milionu lidí

Firma je dlouhodobě nespokojená s vývojem trhu, kde její dva konkurenti sdílejí mobilní sítě a infrastrukturní společnost CETIN jí údajně brání ve vstupu do segmentu pevného internetového připojení. Poslední kapkou však bylo kontroverzní prodloužení kmitočtové licence konkurenční společnosti O2.

Podle šéfa českého Vodafonu Baleshe Sharmy je vývoj českého telekomunikačního trhu ilegální a protisoutěžní.

„Vodafone udělá všechno proto, abychom odstranili protisoutěžní a protizákaznické překážky. Pokud by to mělo skončit žalobou, bude to v režii skupiny, nikoliv české pobočky. Mohu k tomu ale říci, že nakonec bude použit jakýkoliv legální nástroj, který nám zajistí rovné podmínky na trhu,“ řekl v rozhovoru pro LN Sharma.

Podle státu je vše v pořádku

„Nebudeme váhat ochránit naše investice, zejména pokud cítíme, že se Vodafone stal předmětem neférového zacházení, jež by mohlo ovlivnit naši schopnost dodávat služby zákazníkům v České republice. V současnosti zvažujeme všechny možnosti,“ uvedla Sarah Ryan z londýnské centrály operátora.

Průměrná cena mobilního volání loni klesla na 1,1 koruny za minutu

Vodafone o zmíněných tématech několikrát jednal na různé úrovni I s ministerstvem průmyslu a obchodu. To však celou záležitost vnímá jako problém a pravomoc Českého telekomunikačního úřadu a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

„Arbitráže a podobné kroky jsou, v případě nutnosti a dostatečného opodstatnění, právem každého občana či podniku. Pokud společnost Vodafone usoudí, že je nutné sáhnout k takovému nástroji, budeme reagovat adekvátně předneseným argumentům při využití všech jemu dostupných informací a podkladů,“ uvedl mluvčí resortu průmyslu František Kotrba s tím, že úřad je na podobné situace připraven.

Rozhovor s generálním ředitelem Vodafonu Baleshem Sharmou čtěte ve středečních Lidových novinách.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat