Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Vodík se blíží do Česka, příští rok ho nabídne Benzina. Unipetrol už jedná o jeho využití ve veřejné dopravě

Čerpací stanice Benzina foto: Benzina

Původní zpráva
Praha - Několik let planých diskusí, ale ve druhé polovině příštího roku bude konečně hotovo. Alespoň co se týče novinky na českém trhu alternativních pohonných hmot a stavby prvních stanic na „tankování“ vodíku.
  5:00

U tří stávajících čerpaček Benziny (v Praze na Barrandově, v Litvínově a v Brně) je pro matku Benziny – koncern Unipetrol postaví na základě nedávno podepsané smlouvy dodavatel a provozovatel stanic na alternativní paliva, společnost Bonett.

Česko se připojí k nemnoha zemím, kde plnicí stanice s vodíkem fungují. I když u nás, na rozdíl třeba od USA, Japonska nebo Německa, zatím nemají mnoho zákazníků. Konkrétně dva.

Na vodík jezdí už několik let testovací autobus ÚJV Řež, který využívá neveřejnou plnicí stanici v Neratovicích. A od letoška eviduje centrální registr vozidel i první vodíkový osobní vůz u nás – SUV Hyundai Nexo, taktéž určený k testování.

V petrolejářském holdingu Unipetrol i v Bonettu, který u nás patří k předním dodavatelům a prodejcům zemního plynu pro dopravu, věří, že s nabídkou přijde i poptávka. Ostatně i další ze světových výrobců vodíkových aut, japonská Toyota, slibuje, že jakmile bude kde tankovat, začne u nás prodávat svůj vodíkový Mirai.

„Věříme, že vodík postupem času doplní současnou bateriovou elektromobilitu a bude hrát stále významnější roli nejen v oblasti osobní mobility, ale především v oblasti hromadné dopravy a přepravních služeb,“ reaguje Tomasz Wiatrak, šéf skupiny Unipetrol. Koncern jedná o využití vodíku ve veřejné hromadné dopravě s Prahou, Středočeským a Ústeckým krajem, ale chce přilákat i výrobce vodíkových aut.

Ekologický, ale dosti drahý

Vodíkové auto je v podstatě elektromobil. Místo rozměrného akumulátoru, který je potřeba nabíjet, je však vybaven palivovým článkem vyrábějícím reakcí vodíku a kyslíku elektřinu k pohonu elektromotoru.

Oproti elektromobilu má značnou výhodu – palivo natankuje během pár minut a na jednu nádrž vodíku dojede na vzdálenost 600 až 800 kilometrů. Prakticky nulové emise – z motoru vychází jen pára – jsou lákavé hlavně pro dodavatele pohonných hmot, pumpaře a automobilky. Pod hrozbou obrovských pokut musí plnit stále přísnější evropské emisní limity. Proto tak spěchají se zaváděním alternativních paliv.

Je však otázka, kolik zájemců o vodíkové auto se u nás najde. Cena těchto vozů převyšuje milion korun a je vyšší, než kolik stojí dnes levnější elektromobily. A zatímco dobíjení elektřiny vyjde jen na zlomek ceny benzinu, vodík je s benzinem cenově srovnatelný.

Celosvětově bylo ke konci roku 2019 v provozu 432 vodíkových plnicích stanic, z toho 330 veřejných. V Německu jich funguje na 90. „Vodík je palivo budoucnosti. Jeho ekologický přínos však záleží na tom, jakým způsobem ho budeme vyrábět,“ reaguje expert České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václav Loula.

A v tom je právě zásadní problém. „Současná převažující produkce ze zemního plynu není spása. Takový vodík je v souhrnu horší než dnešní emise dieselu. Vodík by měl význam, pokud dojde ve větší míře na ekologicky šetrnou výrobu elektrolýzou vody,“ říká šéf Unie nezávislých petrolejářů Ivan Indráček.

Podle dostupných údajů je však elektrolýza dnes popelkou – na produkci vodíku se podílí jen čtyřmi procenty. Na výrobu z ropy a uhlí připadá podíl 30 a 18 procent. A na zmíněný zemní plyn nejvíc – 48 procent.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat