Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Novým ředitelem ČT je Petr Dvořák, exšéf Novy

Ředitel ČT Petr Dvořák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel ČT Petr Dvořák. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Radní v tajném hlasování rozhodli, že novým ředitelem České televize bude bývalý šéf TV Nova Petr Dvořák. V druhém kole dostal 12 z 15 hlasů. Pro zvolení jich potřeboval deset. Ve druhém kole tak porazil někdejšího výkonného ředitele TV Óčko Hynka Chudárka.

Dvořák těsně po zvolení řekl, že ČT čekají krušné tři roky a bude potřeba vyřešit mnohem více problémů, než zmínil před radou.  "První tři roky se ČT musí dostat do stavu, který jsem si v projektu vymodlil, a další tři roky chci, abychom si s radou jen užívali," žertoval. Jako priority na nejbližší dny  označil rozpočet na rok 2012 a sestavení manažerského týmu.

Nový ředitel povede televizi od 1. října 2011 až do 30. září 2017. Ve funkci nahradil Jiřího Janečka, který ze zdravotních důvodů odešel z čela veřejnoprávního média po osmi letech na konci prázdnin.

Výsledky prvního kola volby

Petr Dvořák: 13 hlasů
Hynek Chudárek: 7 hlasů
Roman Bradáč: 3 hlasy
Jan Svoboda: 3 hlasy
Radomír Šimek: 1 hlas

Rada původně vybírala z pětice kandidátů. Byli mezi nimi ještě výkonný ředitel ČT24 Roman Bradáč, bývalý marketingový ředitel TV Prima a exředitel marketingu pražského dopravního podniku Jan Svoboda a prezident Česko-německé obchodní a průmyslové komory Radomír Šimek.

Z prvního kola však radní vybrali pouze Dvořáka a Chudárka. Pro prvního hlasovalo 13 členů Rady České televize, pro druhého pak sedm. V prvním kole totiž mohl každý radní zatrhnout hned dva kandidáty. "Podle mě jsme dobře zvolili, pan Dvořák dodržel všechny parametry zadání a předvedl precizní výkon," pochvaloval si šéf rady Milan Uhde. Ten mimo jiné ocenil i to, že Dvořákův projev trval 9 minut a 55 sekund z předepsaných deseti minut.


Projevy před volbou předneslo všech pět  kandidátů, každého z nich pak radní 30 minut pokládali dotazy. Dvořák hovořil o programové krizi a krizi původní tvorby, kvalitní tvůrce podle něj vystřídali rutinéři. Ekonomicky na tom podle něj ČT není špatně, z vlastních prostředků by mohla zaplatit kanál pro děti, který nový generální ředitel plánuje.

V projevu také Dvořák ujistil, že ke spolupráci primárně přizve současné zaměstnance ČT. "U některých asi nenajdu souznění, ale i tak hodlám nejdříve oslovit lidi z ČT," řekl. Chtěl by oslovit i neúspěšného kandidáta z prvního kola Fera Feniče, ovšem jen za podmínky, že nebude vystupovat proti televizi ani se s ní soudit.

Velké kritice podrobil hlavní zpravodajský pořad ČT Události, ty označil za "ostudu, která potřebuje razantní změnu." Neměly by být kopií komerčních zpráv, měly by se stát druhou nejsledovanější zpravodajsku relací. Zda se kýve křeslo pod šéfem zpravodajství ČT Milanem Fridrichem Dvořák nekomentoval, stejně jako další personálie.

První kolo kritizovali
První kolo, kdy radní vybírali z 36 přihlášených, bylo kritizováno mediálními odborníky, podle nich nepostoupili někteří kandidáti s mnohem lepšími projekty než předložila úspěšná pětice. Zklamání z toho, že nepostoupil například Fero Fenič, neskrýval ani předseda rady Milan Uhde. Radní podle něj volili jinak, než dopředu avizovali.

Nový generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Nový generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Šéf Rady ČT gratuluje novému generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi.

Šéf Rady ČT gratuluje novému generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi.

Rada České televize dnes volí ředitele ČT z pěti kandidátů

Rada České televize dnes volí ředitele ČT z pěti kandidátů

Petr Dvořák dostal v prvním kole osm hlasů z 15. Časopis Respekt proto oslovil jednotlivé členy rady s otázkou, čím je zaujal. Pouze jeden radní časopisu potvrdil, že mu dal svůj hlas. I přes to, že radní si odhlasovali tajnou volbu, chtěl předseda rady Milan Uhde veřejné hlasování. Prý proto, aby předešel další manipulaci.

PROFILY PĚTI KANDIDÁTŮ NA ŠÉFA ČT


Výběrové řízení na nového generálního ředitele ČT rada vypsala v polovině července poté, co bývalý ředitel Janeček oznámil, že hodlá ze zdravotních důvodů rezignovat. Do tendru se přihlásilo cekem 36 lidí, čtyři z nich však byli vyřazeni. Ve středu 7. září zúžila rada počet kandidátů na pět.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...