Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volební propad připravil velké strany o miliony ze státní pokladny

Ekonomika

  14:07
PRAHA - Desítky milionů, které úspěšné politické strany dostávají po volbách ze státní kasy, slouží k moření investic do kampaní. Mnohaprocentní propad ČSSD i ODS pro ně bude znamenat obrovskou finanční ztrátu.

Ústí nad Labem před volbami foto:  František Vlček, Lidové noviny

Oproti minulým volbám do sněmovny přišla ODS o osm set tisíc a ČSSD o půl milionu voličů. Jenom ve státních příspěvcích za odevzdané hlasy to znamená propad o 80 a 50 milionů korun. Navíc výdaje obou stran na kampaň jsou vyšší, než od státu dostanou.

Především sociálním demokratům to notně zkomplikuje hospodaření. Oficiální údaje o tom, na kolik jednotlivé kampaně přišly, nejsou ještě zveřejněny. V poslední předvolební debatě v ČRo ale Jiří Paroubek hovořil o 200 milionech korun a Petr Nečas o 150 milionech.

Mediální experti ale zvláště v případě sociálních demokratů upozorňují, že skutečné výdaje především na masivní mediální a billboardovou kampaň byly mnohem vyšší.

Podle monitoringu reklamních výdajů Admosphere ČSSD utratila jen od ledna do konce dubna přes 260 milionů korun. Za hlasy přitom socialisté od státu obdrží pouze 115,5 milionu korun a za jednotlivé poslance dalších 51 milionů. Prostým součtem je zřejmé, že z finančního hlediska se volby oranžovému týmu příliš nevyvedly.

Zemanovci jsou spokojení

Podobně je na tom i ODS, která ztratila vůbec nejvíce voličů. "Na kampaň šlo kolem 150 milionů. Tyto peníze platíme z úvěru a budeme je splácet z peněz za hlasy a mandáty," plánoval ještě ve čtvrtek Petr Nečas.

Podle mluvčího ODS Martina Kupky by se navíc mohly výdaje strany ve skutečnosti vyšplhat ještě o patnáct milionů výše. "Není to zatím uzavřené," komentoval včera Kupka. ODS ze státní kasy přitom obdrží 105,8 a za mandáty 46,9 milionů korun. Představitelé ČSSD i ODS nyní odmítají specifikovat, jak velké finanční starosti jim menší přízeň voličů může způsobit.

Zřejmé ale je, že po neuskutečněných sněmovních volbách na podzim, které pro oba rivaly znamenaly další vyhozené desítky milionů korun, je to těžký zářez do jejich pokladen.

Spokojené naopak z tohoto hlediska mohou být některé menší strany, které se ani nedostaly do parlamentu. Například Strana práv občanů - Zemanovci.

Ta za hlasy obdrží 22,6 milionu korun. "Na peníze se těšíme," říká spokojeně šéf její kampaně Miroslav Šlouf. Zároveň ale odmítá prozradit, kolik strana do voleb investovala.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat