Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volejte raději z pevné linky, radí návod k chytrému telefonu Lenovo

USA

  6:15
PRAHA - Vědci se zatím neshodli na tom, zda má používání mobilních telefonů negativní vliv na lidské zdraví. Výrobci chytrého přístroje Lenovo S580 se ale rozhodli před případnou škodlivostí důrazně varovat. Až do té míry, že lidem radí, aby přístroj raději vůbec nepoužívali.
Telefonování. (Ilustrační foto.)

Telefonování. (Ilustrační foto.) foto: Shutterstock

Manuál k chytrému telefonu, který mají Lidovky.cz k dispozici, se řadí k některým absurdním návodům či varováním, jimiž výrobci své zboží doprovázejí. Třeba upozorněním, že balíček oříšků obsahuje oříšky.

Abychom byli konkrétní. „Nepřikládejte telefon k hlavě. Energie na rádiové frekvenci je nepřímo úměrná druhé mocnině vzdálenosti zdroje – velmi malá vzdálenost výrazně zvyšuje absorpci energie,“ stojí v jednom z celkem třinácti bodů kapitoly o preventivních opatřeních.

Chytrý telefon Lenovo S580.

Manuál chytrého telefonu Lenovo varuje i před telefováním ve chvíli, kdy má člověk nasazené brýle s kovovými obroučkami. Radí také, aby si jej uživatel raději držel od těla – což je například při psaní textové zprávy obtížný úkol.

Lidovky.cz společnost Lenovo oslovily s žádostí o vysvětlení těchto pokynů. Zároveň totiž v návodu chybí jakákoliv informace o tom, čím by tento telefon mohl být pro uživatele nebezpečný. I přes opakované urgence však redakce žádnou odpověď nedostala. Mediální zástupkyně čínské firmy Lenka Karlíková pouze vzkázala, že se nikdo ze společnosti „nyní nevyjádří“.

Bez vysvětlení tak zůstává například pokyn, který do značné míry zpochybňuje nákup přenosného přístroje. „Pokud máte na výběr, použijte místo mobilního telefonu pevnou linku,“ doporučuje Lenovo.

ČOI: zákazník může být překvapen

Podobné návody jsou podle zástupců České obchodní inspekce – která se mimo jiné zabývá správným informováním spotřebitelů - na tuzemském trhu vzácností.

„Vámi uvedený návod je jakýsi ‚nadstandard‘, kterým se prodejce chrání před případnými žalobami. Ty jsou především v USA běžné, nicméně zákazník z toho jistě může být velmi překvapen,“ hodnotí návod k smartphonu Lenovo mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Podle něj jde pravděpodobně o strojový překlad amerického originálu.

Nezpochybnitelným faktem je, že české zákony a vyhlášky žádné takové instrukce v baleních mobilních telefonů nevyžadují.

První část pokynů z manuálu k mobilnímu telefonu Lenovo.

„Studie o ‚nebezpečnosti‘ užívání mobilních telefonů existují, ale jsou to jen studie. Výrobce se tímto návodem otrocky (americky) chrání před případnými soudními žalobami, které by v budoucnu mohly nastat v případě, že by opravdu v souvislosti s dlouhodobým užíváním telefonu někdo měl zdravotní potíže, například nádor a podobně,“ soudí mluvčí Fröhlich.

Manuál k telefonu Lenovo v této podobě tedy spíše doplňuje řady návodů a varování, jimiž se lidé baví na internetu a sociálních sítích. Jejich původ lze vystopovat především ve Spojených státech, ale objevují se i u nás.

Druhá část pokynů.

Například fastfoodový řetězec McDonald´s vybavil kelímky s kávou varováním, že nápoj je horký – stalo se tak poté, co v USA prohrál soud s ženou, která se jeho kávou opařila.

V některých návodech na mikrovlnné trouby v USA zase stojí, že by uživatelé v přístroji neměli sušit zvířata. I toto upozornění vychází z údajně skutečné události, kdy se jedna hospodyně pokusila v troubě vyfénovat kočku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!