Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volkswagen T2 je zpátky - a můžete v něm spát

Ekonomika

  9:50
Holandský VW nabízí obytnou verzi 2. generace Transporteru, která se (od roku 1975) vyrábí v Brazílii. Má 80 koní, postel i kuchyňku. Stojí 1,1 milionu včetně daní.

Nový holandský Volkswagen Type 2 foto: ve spolupráci s Autoweb.cz

Neptejte se, co to má znamenat, ale Volkswagen nabízí v Holandsku "nový" model: klasický Type 2, starý Transporter chcete-li. Konkrétně jde o model T2, vyráběný dodnes v Brazílii. Není určen živnostníkům se smyslem pro humor, nýbrž cestovatelům. Základní výbava Trendline začíná na 45 tisících eurech (1,1 mil. Kč), nejlepší Highline stojí 56 tisíc (1,4 mil. Kč). V nabídce je jediný motor o výkonu 80 koní.

Už základní výbava obsahuje známý variabilní interiér, zvedací střechu i slušně vybavený kuchyňský kout včetně chladicího boxu, dřezu a vařiče (pokud nevíte, video vlevo vám vše předvede postavené z Lega). U Volkswagenu nezapomněli na tenkou hranici mezi "retro" a "zastaralý", takže zpohodlnělí dobrodruzi dostanou za příplatek třeba klimatzaci nebo kožená sedadla.

Jak už bylo řečeno, dodávka s motorem vzadu pochází z Brazílie. Volkswagen Type 2 se začal vyrábět v roce 1950 (v Evropě i v Brazílii) a druhá generace (T2) ho vystřídala o šestnáct let později. V Brazílii došlo k výměně až v roce 1975, nesmrtelná dodávka se tu však staví dodnes. Teprve před šesti lety přišla o vzduchem chlazený motor. Tehdy se za její zadní nápravu nsastěhovala čtyřválcová čtrnáctistovka o objemu 1,4 litru, kterou má i holandský obytný speciál.

Interiér nového holandského Volkswagenu Type 2.
Volkswagen T2.

Zpět k novému Volkswagenu (heh). Jak už bylo řečeno, milionový stroj pohání osmdesát koňských sil ve 4800 otáčkách za minutu. 82 při provozu na E85 - auto je z Brazílie, vzpomínáte? Neumím holandsky, ale nettomaximumkoppel 12,7 Nm v 3500 otáčkách bude chyba, čárka je zjevně navíc.

Přestože 80 koní je o moc víc, než měl původní T1 (24 k) i T2 (48 k), pořád to není žádná sláva. Když budete zvlášť zruční s manuální čtyřstupňovou převodovkou, rozjede se auto na stovku za 16 sekund. To nakonec nezní tak špatně, vždyť není kam spěchat, můžete po cestě přespat na parkovišti. Nejvyšší rychlost činí 135 kilometrů v hodině.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat