Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ani 1,4 miliardy obyvatel by nezaplnilo prázdné byty v Číně, šokoval statistik

Ekonomika

  8:42
Ani 1,4 miliardy obyvatel by nestačilo na zaplnění všech prázdných bytů, které se nacházejí po celé Číně, prohlásil bývalý zástupce vedoucího čínského statistického úřadu. Odhady se hodně rozcházejí, ale upozorňují na vážný problém. Jen výměra neprodaných bytů v srpnu činila 648 milionů metrů čtverečních, tedy zhruba 7,2 milionu bytů velkých 90 metrů čtverečních, vypočítala agentura Reuters.

Čínský realitní sektor, kdysi pilíř ekonomiky, se od roku 2021 propadá. Realitní gigant China Evergrande tehdy kvůli omezení nových půjček nesplnil své dluhové závazky. Developerským společnostem zvučných jmen, jako je Country Garden, dodnes hrozí platební neschopnost. Zájem o koupi nemovitosti proto zůstává nízký.

Uvedený výpočet agentury Reuters nezahrnuje četné rezidenční projekty, které už byly prodány, ale ještě nebyly dokončeny kvůli problémům s likviditou. Nezohledňuje ani množství domů zakoupených spekulanty při posledním oživení trhu v roce 2016, které zůstávají prázdné.

„Kolik je nyní volných bytů? Každý odborník uvádí velmi odlišné číslo. Ty nejkrajnější odhady uvádějí, že současný počet volných bytů stačí pro tři miliardy lidí,“ uvedl 81letý Che Kcheng, bývalý zástupce vedoucího statistického úřadu NBS, na fóru v jihočínském městě Tung-kuan.

„Takový odhad je možná trochu přehnaný, ale 1,4 miliardy lidí je pravděpodobně nemůže zaplnit,“ dodal na videu, které zveřejnila tisková agentura China News Service.

Jeho negativní pohled na ekonomicky významný sektor ostře kontrastuje s oficiální linií, že čínská ekonomika je „odolná“, připomíná Reuters.

„Každou chvíli se objevují nejrůznější komentáře předpovídající kolaps čínské ekonomiky, ale to jediné, co se zhroutilo, je taková rétorika, nikoli čínská ekonomika,“ uvedl na nedávné tiskové konferenci mluvčí ministerstva zahraničí.

Autor:
Témata: Čína, ekonomika

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!