Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vše o insolvenci: Pro úspěšné oddlužení bude klíčová co nejlépe placená práce

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Advokátní kancelář ŽIŽLAVSKÝ připravila pro čtenáře LN insolvenční seriál, v němž prakticky mapuje problematiku spojenou s dluhy.
(ilustrační snímek) Dlužník by si měl najít dobře placenou práci

(ilustrační snímek) Dlužník by si měl najít dobře placenou práci foto: Richard Cortés, Česká pozice

Insolvenční správce v oddlužení kontroluje, zda dlužník plní zákonem uložené povinnosti. Novou hlavní povinností dlužníka bude vynaložení veškerého spravedlivě po něm požadovatelného úsilí k plnému uspokojení věřitelů. Co si pod tímto pojmem představit? Zákon bližší definici neposkytuje, tudíž bude vše na uvážení soudů.

V rámci odborné debaty se však již rýsuje jakýsi základní koncept. Vychází se z toho, že dlužník by si měl vždy opatřit co nejlépe placené místo, které odpovídá jeho kvalifikaci. Neměl by tedy vykonávat hůře placenou (byť pro něj pohodlnější) práci. V případě ztráty zaměstnání by měl využít veškerých dostupných nabídek úřadu práce. Pokud se naskytne lépe placená práce, pak by ji neměl ignorovat. Insolvenční správci budou sledovat podmínky na místním trhu práce a v případě, že dlužník bude zjevně vykonávat práci nedostatečně ohodnocenou, upozorní na to dlužníka i soud. Pokud se dlužník nebude doporučeními insolvenčního správce řídit, riskuje, že na konci oddlužení mu soud dluhy neodpustí.

A jak je to s majetkem dlužníka v oddlužení? Pokud vlastnil majetek vyšší hodnoty, než kolik byl schopen vydělat za 5 let, oddlužení se realizovalo tzv. zpeněžením majetkové podstaty (majetku). Pokud tomu bylo naopak, proběhl tzv. splátkový kalendář. Dlužník splácel věřitelům po dobu 5 let ze svých příjmů vše nad rámec tzv. nezabavitelné částky (obdobně jako v exekuci pro přednostní pohledávky). Nově bude splátkový kalendář možný pouze v kombinaci se zpeněžením majetku a čistý prodej majetkové podstaty se bude konat pouze na přání věřitelů. Ani v jednom případě ovšem není možné dlužníkovi prodat majetek, který nabyl až v době trvání oddlužení. Pokud si tedy dlužník koupí během oddlužení novou televizi, tak mu ji insolvenční správce nemůže prodat. Pokud by se však jednalo o majetek z doby před insolvencí, ten zpeněžení podléhá. Nikdy se však neprodává obvyklé vybavení domácnosti a osobní věci (např. nábytek, vařič, lednička, pračka, studijní literatura, dětské hračky, snubní prsteny apod.). Drtivou většinu věcí, které vlastní dlužníci v oddlužení lze směle označit právě za obvyklé vybavení domácnosti, které prodeji nepodléhá.

Výjimkou mohou být např. umělecké díla, drahá auta, starožitnosti apod. Takový majetek bude nově insolvenční správce prodávat i v případě oddlužení splátkovým kalendářem (pokud výnos bude vyšší než náklady prodeje). Dále je chráněno před i prodejem obydlí dlužníka, pokud jeho hodnota nepřesahuje obvyklou hodnotu obydlí v místě, stanovenou vyhláškou.

Další důvod, proč se hned s 1. červnem vyplatí podat návrh na oddlužení, je zvýšení nezabavitelné částky, stanovené vládním nařízením. Dnes nezabavitelná částka u dlužníka bez vyživovaných osob roste maximálně na 9 644 korun při cca 16 100 korun čistého měsíčně. Pak se i přes rostoucí příjem zastaví. Od června poroste až na 12 857 korun při cca 25 800 korun čistého měsíčně. Takže dlužníkům zbude více peněz a také budou motivováni více vydělávat pro věřitele i státní kasu.

Adam Sigmund

Advokát od roku 2004. Dlouhodobě se zaměřuje na obchodní právo, soudní spory a zejména insolvenční (úpadkové) právo, včetně mezinárodních přesahů. Získal zkušenosti z mnoha úpadkových řízení a souvisejících soudních sporů. Od roku 2009 je partnerem v advokátní kanceláři ŽIŽLAVSKÝ, kde vede tým pro zahraniční klienty kanceláře. Hovoří anglicky a francouzsky. Jako jeden z mála expertů v České republice disponuje zvláštním povolením Ministerstva spravedlnosti České republiky, opravňujícím k výkonu funkce insolvenčního správce velkých podniků, bank a finančních institucí.

Advokát Adam Sigmund.
Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat