Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Vše o nákupu v bazarech. Jak poznat podvodníka, jak se bránit a kdy volat policii?


Nákupy z druhé ruky se nemusí vyplatit | foto: Profimedia

Premium
Zatímco u e-shopů má člověk poměrně dobrou možnost si je prověřit, u bazarových nákupů to tak snadné není. Leccos ale udělat můžete, a když už k podvodu dojde, vždy je tu nějaká možnost bránit se.

Nákup na bazarech probíhá podle víceméně stejného scénáře: najdete zboží za přijatelnou cenu a v přijatelném stavu, domluvíte se s prodávajícím na způsobu předání, zaplatíte a čekáte, až dorazí balíček.

Nákup z druhé ruky se nemusí vyplatit, podvodníci se soustředí na elektroniku. Jak se jim vyhnout a nepřijít o peníze?

„Nejlepší prevence je nekupovat zboží z inzerátů založených na několika málo nekvalitních fotografiích, ale zaměřovat se na ověřené obchodníky,“ radí Ondřej Moravčík z tiskové oddělení Policie ČR.

Mnohé napoví komunikace; pokud se prodejce vykrucuje, tlačí na rychlý prodej nebo chce peníze poslat do zahraničí, nebude něco v pořádku. Obecně platí, že pokud máte jakékoliv pochybnosti, od obchodu odstupte.

Předplatné nyní 3 měsíce jen za 1 Kč
Akční nabídka první 3 měsíce za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků. *Platí jen pro nové uživatele.
Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.
Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat