Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Všechny obchody mohou otevřít od 10. května. Naopak restaurační zahrádky zůstanou zavřené

Ekonomika

  16:33aktualizováno  18:34
Praha - Všechny maloobchodní prodejny podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) budou smět otevřít definitivně od 10. května, nehledě na počet nakažených koronavirem. Schválila to vláda. Havlíček to ve čtvrtek řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

Představitelé vlády mluvili v poslední době o možném obnovení maloobchodního prodeje od 3. května. Podmínkou byl pokles počtu nakažených koronavirem za sedm dní pod 100 na 100 000 obyvatel. 

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) ale na začátku týdne řekl, že se pravděpodobně této hranice podaří dosáhnout až koncem prvního květnového týdne. Momentálně počet potvrzených případů nemoci covid-19 v ČR činí 146 na 100 000 lidí.

Vláda podle Havlíčka chtěla dodržet to, že se bude řídit počtem nakažených. Zároveň expertní Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) podle něj nedoporučila v pondělí obchody otevřít, radila to o týden posunout.

Havlíček už dříve řekl, že v prodejnách by měla platit stávající opatření, tedy limit 15 metrů čtverečních provozní plochy na jednoho zákazníka, dodržování dvoumetrových odstupů, dezinfekce rukou před vstupem do obchodu či zakrytí dýchacích cest.

V současné době mohou fungovat jen vybrané obchody jako potraviny, lékárny, drogerie, optiky, obchody s dětským oblečení a obuví nebo květinářství. Podle Havlíčka zůstává uzavřena čtvrtina prodejen.

Kvůli druhé vlně pandemie vláda zakázala maloobchodní prodej od 22. října. Krátké, zhruba třítýdenní rozvolnění povolila v prosinci, kvůli špatné epidemické situaci se ale většina prodejen po Vánocích už nesměla znovu otevřít.

Otevřou i služby

Také zbývající služby jako například řemesla se budou podle šesti vládních balíčků rozvolňování moci otevřít 10. května spolu s maloobchodem. Spojí se tak druhý a třetí balíček. 

Podnikatelské aktivity se podle Havlíčka budou uvolňovat i nadále podle představeného plánu. Na čtvrtý balíček nastane čas 17. května, ale jen za předpokladu, že počet nakažených za týden klesne pod 75 na 100 000 obyvatel. 

Hospody mají smůlu

Kabinet podle Havlíčka také diskutoval mimo jiné o otevření venkovních prostor stravovacích zařízení. Nakonec ale převážil názor, aby se neuhýbalo od rozvolňovacích balíčků. „Dostali bychom se do smyčky výjimek,“ řekl. Doplnil, že je sice pravda, že u některých výdejní okének se tvoří fronty a nedodržují se odstupy. To, že se pravidla ale někde porušují, podle něj nemůže být důvodem k uvolnění, ačkoliv v restauračních zahrádkách by fungoval řízený režim. Názory jsou na problematiku různé, prioritou rozvolnění jsou ale podle vlády školy, dodal.

Vláda od 3. května uvolní služby spojené s péčí o tělo jako kadeřnictví, manikúry, masáže nebo kosmetiku. Otevřít se budou smět i služby spojené s péčí o zvířata.

Autor:
Témata: Firmy a trhy

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!