náhledy
20. Ponte Vecchio, Florencie. Dříve byly obchody přilepené na mostních obloucích přes řeku Arno sídlem řezníků, od 16. století skrývají zlatnické dílny a obchody. Most skrývá také Vasariovu chodbu, postavenou na žádost Cosima I. Medicejského, který chtěl mít zastřešený a bezpečný průchod z Palazzo Vecchio do Palazzo Pitti na druhé břehu Arna.
Autor: Wikipedia
19. Bazilika Santa Maria Novella, florentská renesanční stavba z 15. století. V hlavním kostele dominikánského řádu se nachází řada uměleckých děl, především slavných fresek gotických a raně renesančních umělců, například Massaciova Svatá trojice, Narození Krista Sandra Botticelliho nebo Ježíšův zázrak Agnola Bronzina.
Autor: Wikipedia
18. Tančící dům v Praze, jinak také Ginger a Fred podle slavného meziválečného tanečního páru, byl dokončen roku 1996. Tančící dům navrhl architekt Vlado Milunić spolu se slavným postmodernistickým architektem Frankem Gehrym. Dům stojí na místě neorenesanční budovy, která byla zničena při bombardování za druhé světové války.
Autor: Wikipedia
17. St. Pancras Renaissance Hotel patří k nejkrásnějším londýnským stavbám. Hotel byl otevřen roku 2011 z větší části na místě původního Midland Grand Hotel, jenž v neogotickém stylu navrhl architekt George Gilbert Scott.
Autor: Wikipedia
16. Royal Pavilon v Brightonu je bývalá královská rezidence v centru jednoho z nejznámějších letovisek Anglie. Nejčastěji je spojována se jménem britského architekta Johna Nashe. Stavba a pozdější dostavby v indicko-saracénském stylu odpovídají romantizujícímu pohledu na orient druhé poloviny 19. století.
Autor: Wikipedia
15. Koncertní sál HARPA v Reykjavíku, Island. Koncertní sál a konferenční centrum bylo otevřeno roku 2011. Stavba za 164 milionů euro byla navržena dánskou firmou Henning Larsen Architects ve spolupráci s dánsko-islandským umělcem Olafurem Eliassonem.
Autor: Wikipedia
14. Muzeum Salvadora Dalího ve Figueres v rodném městě nejznámějšího muže surreailistického umění, katalánského Figueres obsahuje největší sbírku Dalího prací na světě. Sám Dalí je pohřben v kryptě pod budovou.
Autor: Wikipedia
13. Frauenkirche v Drážďanech, nebo-li kostel Panny Marie je jednou z nejvýznamnějších barokních staveb Německa. Kopule kostela je jednou z největších na sever od Alp. Původní kostel byl zničen při náletech za 2. světové války, současná stavba je rekonstrukce z roku 2004.
Autor: Wikipedia
12. Sídlo společnosti Statoil, Oslo. Statoil, největší výrobce energie v Norsku, umístil modulární stavbu kanceláří do takzvané oblasti Fornebu. Území původně plánované pro výstavbu letiště prošlo radikální transformací, nyní sdružuje komerční i obytné prostory a tvoří urbanisticky významnou čtvrť Osla.
Autor: Shutterstock
11. Opera v Oslu, nazývaná také Grand Opera byla otevřena roku 2008. Nachází se u zálivu Bjørvika nedaleko centra města. Budova byla jednou z pěti oceněných staveb, které získaly v roce 2009 cenu za architekturu Mies van der Rohe Award.
Autor: Wikipedia
10. Le palais idéal v Hauterives, Francie. Ideální palác je výsledkem práce pošťáka Ferdinanda Chevala, který si jeho stavbou splnil svůj sen. Třiatřicet let sbíral při doručování pošty zajímavě tvarované kameny, z nichž tuto budovu postupně postavil. Palais Idéal je mimořádným příkladem naivní architektury.
Autor: Wikipedia
9. Kostel Colònia Güell v Santa Coloma de Cervelló v Katalánsku. Nikdy nedokončená stavba Antoni Gaudího. Realizaci kostela zadal svému blízkému příteli průmyslník a továrník Eusebi Güell. Kostel však zůstal po dlouhých přípravách a technických problémech nedokončen a byla postavena jen krypta a portikus.
Autor: Wikipedia
8. Palazzo della Civiltà Italiana v Říme je ikonická budova architektury fašistického režimu a bývá nazývána Colosseo Quadrato, Hranaté koloseum. Stavba byla navržena roku 1937 italskými architekty Giovannim Guerrinim, Ernestem Brunem La Padula a Mariem Romanem. Dnes slouží jako ředitelství značky Fendi.
Autor: Wikipedia
7.Nákupní centrum Emporia v Malmö, Švédsko. Na 27 000 metrů čtverečních stojí největší nákupní centrum ve Skandinávii. Bylo postaveno roku 2012 švédským architektem Gertem Wingårdhem.
Autor: Wikipedia
6. Bodegas Ysios, vinařství ve španělském Rioja Alavesa Budova byla navržena architektem Santiagem Calatravem. Vystavěná byla v letech 1998-2001 skvěle zapadá do okolního prostředí, slouží k prodeji ikonického vína regionu.
Autor: Shutterstock
5. Temppeliaukio, Helsinki je moderní kostel v helsinské čtvrti Töölö byl postaven přímo ve skále architektonickým duem bratrů Timo a Tuomo Suomalainen. Otevřen byl roku 1969.
Autor: Wikipedia
4. První a zároveň i největší sluneční pec na světě se nachází v Odeillo ve francouzských Pyrenejích. Do provozu byla uvedena roku 1969 zásluhou francouzského vědce Dr. Felixe Trombeho.
Autor: Wikipedia
3. Riverside Museum v Glasgow. V červnu 2011 byla otevřena budova muzea dopravy ve skotském městě Glasgow u řek Clyde. Výstavní plocha je přibližně 7 000 metrů čtverečních a je zde vystaveno 3000 exponátů včetně tramvají a lokomotiv. Stavbu projektovala kancelář íránské architektky Zahy Hadid.
Autor: Wikipedia
2. Nádraží Gare do Oriente, Lisabon, stavba navržená španělským architektem Santiagem Calatravou.
Autor: Wikipedia
1. Luteránský kostel Hallgrímskirkja v Reykjavíku, největší kostel na Islandu, má svojí architekturou připomínat proudící lávu a aktivní vulkány ostrova. Navržen byl architektem Guðjónem Samúelssonem roku 1937. Jeho stavba začala až v roce 1945, dokončen byl o 38 let později, roku 1986.
Autor: Wikipedia