Přihlášku do boje o nejvyšší post v podniku, který vaří ročně přes 1,6 milionu hektolitrů piva apři tržbách 2,5 miliardy korun vydělal předloni 350 milionů hrubého, podalo nejspíš více než deset adeptů. Nicméně ministerstvo zemědělství, pod které národní podnik Budějovický Budvar spadá, tají jména zájemců, kteří se do soutěže přihlásili, ijejich počet.
Mluvčí resortu Markéta Ježková pouze uvedla, že agentura Constellation, která tendr organizuje, nyní po obdržení přihlášek z nich „pravděpodobně do šesti týdnů“ vytvoří seznam maximálně deseti kandidátů.
Agentura, komise a ministr
Ti pak budou postupně zváni k pohovoru před výběrovou komisi. V jejím složení ministerstvo uvádí na prvním místě bývalého ředitele Jiřího Bočka, který podnik vedl celých 25 let a ze zdravotních důvodů ke konci prosince rezignoval.
Začíná boj o šéfa Budvaru. Post chtějí dva Žáčkové i exšéf Lobkowicze |
V komisi podle Ježkové dále zasedne bývalý viceguvernér ČNB a někdejší generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka, rektor Karel Melzoch z Vysoké školy chemicko-technologické, která u nás poskytuje nejvyšší vzdělání pro pivovarníky, šéf společnosti EGAP a současně předseda dozorčí rady Budvaru Jan Procházka a ekonomický náměstek ministra zemědělství ačlen dozorčí rady Budvaru Zdeněk Adamec.
„Tato komise doporučí až tři jména panu ministrovi, který znich vybere ředitele. K termínům, počtu uchazečů ani k jejich jménům se do ukončení výběrového řízení nemůžeme vyjadřovat,“ uvedla Ježková pro LN.
Ještě na konci loňského roku, kdy se začalo mluvit o výběrovém řízení, uvádělo ministerstvo, že jeho cílem je vybrat ředitele do konce února roku 2017. To se nyní ukazuje nereálné, nový šéf bude znám spíše až v průběhu března až na začátku dubna.
V inzerátu, který zveřejnilo ministerstvo zemědělství 25. ledna, se od adeptů požaduje kromě vysokoškolského vzdělání mimo jiné také minimálně sedmiletá zkušenost v manažerské pozici ve společnosti z oboru rychloobrátkového zboží a potravinářství, nejlépe se zaměřením na pivovarnictví a velmi dobrý přehled voboru mezinárodního a českého pivovarnictví.
„S touto funkcí v žádném případě nehodlám hazardovat. Nechci, aby bylo řízení jakýmkoliv způsobem zpochybňováno,“ zdůvodnil už před časem ministr Jurečka, proč preferuje u nového ředitele znalost pivovarnického oboru.
Je tak pravděpodobné, že mezi zájemci, kteří mají velkou šanci, je například ekonomický ředitel Budvaru Petr Žáček, který v Bočkově nepřítomnost už Budvar zastupuje od loňského jara a v podniku působí od roku 2006. Na dotaz odpověděl, že se jedná o čistě soukromou záležitost.
K zájemcům se dle zdrojů LN řadí i Žáčkův jmenovec Jaromír, který má za sebou post generálního ředitele Pivovarů a sodovkáren Brno, manažerskou pozici v Plzeňském Prazdroji avsoučasné době zasedá v dozorčí radě Budvaru.
Podle některých spekulací usiluje o pozici šéfa Budvaru i dlouholetý generální ředitel skupiny Pivovary Lobkowicz (dříve KBrewery) Zdeněk Radil. Loni ve své funkci skončil, na dotaz LN ale nereagoval.
Boček doporučuje své lidi
K lidem, kteří by mohli mít velké šance na vítězství v soutěži, patří kromě Petra Žáčka i obchodní ředitel Robert Chrt nebo výrobní ředitel Adam Brož. Pokud si ovšem podali přihlášku.
Ministru zemědělství doporučuje tyto své bývalé kolegy z nejvyššího vedení podniku sám Boček. „Každý z nich je schopný nadále velmi úspěšně podnik vést,“ uvedl dlouholetý šéf Budvaru.
Boček je jedním z nejdéle sloužících ředitelů podniků u nás (Budvar nemá pozici označovanou generální ředitel). Za jeho šéfování národní podnik skoro čtyřnásobně zvýšil produkci, na rozdíl od většiny velkých konkurentů roste v poslední době dvouciferným tempem, štědře investuje, a přitom ještě posílá do státní kasy stamiliony.
Loňské údaje Budvar ještě nezveřejnil, ale v roce 2015 uvařil 1,6 milionu hektolitrů, což ho řadí k největším výrobcům za lídrem trhu Plzeňským Prazdrojem, Pivovary Staropramen a skupinou Heineken. Nadpoloviční většinu produkce vyváží do 76 zemí.