Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

I nové televize ‚od Ježíška‘ mohou oslepnout. Změny přežije pětina zařízení

Televize - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Televize - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Na nový digitální formát televizního vysílání DVB-T2 je zatím připravena jen asi pětina televizorů na trhu. Televizory patří v českých domácnostech mezi nejoblíbenější společné vánoční dárky. Od letoška by si ale Ježíšek měl při jejich výběru dávat větší pozor.

Česko totiž zahájilo přechod na modernější způsob digitálního pozemního vysílání DVB-T2 a zdaleka ne všechny přijímače v kamenných obchodech a e-shopech tuto technologii zvládají. Mohlo by se tak stát, že do pěti let nový přístroj přestane fungovat.

Televizory patří v českých domácnostech mezi nejoblíbenější společné vánoční dárky. Od letoška by si ale Ježíšek měl při jejich výběru dávat větší pozor. Česko totiž zahájilo přechod na modernější způsob digitálního pozemního vysílání DVB-T2 a zdaleka ne všechny přijímače v kamenných obchodech a e-shopech tuto technologii zvládají. Mohlo by se tak stát, že do pěti let nový přístroj přestane fungovat.

TV oslepnou

TV oslepnou

Průměrná doba obměny televizí v českých domácnostech se kvůli novým technologiím krátí. V současnosti je to pět až šest let, často ale i výrazně déle. Digitální vysílání DVB-T, které v České republice stále využívá šedesát procent domácností, přitom 1. února 2021 skončí. Nahradí ho modernější DVB-T2, které umožní šířit vzduchem více kanálů, v lepším rozlišení, s doplňkovými funkcemi, a to při využití menšího frekvenčního rozsahu, který naopak potřebují zvětšovat operátoři pro svůj rychlý mobilní internet.

„Zhruba pětina všech televizorů na trhu je s tunerem DVB-T2. Počet televizí s tímto tunerem neustále vzrůstá a dá se očekávat, že bude součástí většiny nových televizorů, které v budoucnu přijdou na trh,“ říká Alexandra Čermáková, obsahová manažerka cenového srovnávače a vyhledávače Heureka.cz.

Výměna televizoru nebo nákup dodatečného set-top boxu se týká přibližně 2,625 milionu z celkem 4,375 milionu domácností. Ostatní, využívající satelitní, kabelový nebo

Na co by měl Ježíšek dát pozor

IPTV příjem, nemusí tento problém řešit.

Právě Vánoce jsou přitom vedle velkých sportovních událostí typu olympijských her tradičně hlavní příležitostí k nákupu nového středobodu obývacího pokoje. Například v internetových obchodech tvoří v segmentu černé elektroniky celých 44 procent prodejů právě televizory. Zdaleka ne všechny však jsou na nový formát vysílání připraveny.

Nejčastěji jde o modely s menšími úhlopříčkami a od méně známých výrobců. Tyto kusy jsou levnější a tak logicky přitahují pozornost zákazníků. „Dárky pro celou domácnost, kterými jsou nejčastěji televize, notebooky, lednice či pračky, na Zboží.cz vyhledává více než polovina lidí vždy v té nejnižší cenové kategorii, tedy maximálně do deseti tisíc korun,“ říká Milan Šmíd, manažer Zboží.cz.

Modernizace za pět miliard

U velkých prodejců elektroniky je podíl kompatibilních přijímačů vyšší, a to jak v kamenných prodejnách, tak v těch internetových. Na Mall.cz je to zhruba 60 procent, v síti Euronics 75 a Alza.cz nabízí dokonce přes 80 procent televizorů, které zvládnou dekódovat signál i po roce 2021.

Zákazník se musí dívat hlavně po zlatých kulatých nálepkách s logem ČRa a nápisem DVB-T2 ověřeno nebo prolistovat seznam odzkoušených modelů na webu www.dvbt2overeno.cz. Tyto televizory totiž testují přímo České radiokomunikace, které provozují většinu vysílacích sítí v Česku.

Seznam televizí, které budou schopné přijímat DVB-T2.
Seznam televizí, které budou schopné přijímat DVB-T2.

„Jsou zákazníci, kteří jsou informovaní a při nákupu se na vybavenost tímto tunerem dotazují, ale zatím to není priorita při rozhodování o koupi nové televize,“ říká mluvčí Euronics Lenka Mastešová. Její slova potvrzují i další prodejci. Někteří zákazníci si navíc přijímače s DVB-T2 pořizují nevědomky, protože tento tuner je u větších a dražších kusů standardem. nápisem DVB-T2 ověřeno nebo prolistovat seznam odzkoušených modelů na webu www.dvbt2overeno.cz. Tyto televizory totiž testují přímo České radiokomunikace, které provozují většinu vysílacích sítí v Česku.

„Aktuálně z dostupných modelů televizí v našich prodejnách máme 78 procent certifikovaných DVB-T2 od Českých radiokomunikací. Bez certifikace kupují u nás zákazníci zhruba každou třetí televizi,“ vypočítává tisková mluvčí Datartu Iva Pavlousková.

Popularita televizorů, které nejsou na druhou vlnu digitalizace připraveny, tak klesá pozvolněji, než by se dalo očekávat. Pro některé zákazníky je klíčová nižší cena, řada lidí také využívá placených služeb satelitních a kabelových operátorů, a tak je modernizace pozemního vysílání nezajímá. Často však televizi bez certifikace volí zákazníci jako další přijímač do ložnice či kuchyně. Přitom právě tyto přístroje využívají pozemního příjmu nejčastěji iv domácnostech, kde hlavní televizor je připojený k satelitu nebo kabelu.

Takzvané přechodové sítě, které budou vysílat souběžně se stávajícím vysíláním, ČRa spustí na začátku příštího roku. Souběžně bude DVB-T a DVB-T2 vysílat nejméně tři roky, než se na začátku roku 2021 odmlčí i poslední starý vysílač. Televizi, která bude schopna přijímat DVB-T2, má nyní podle odhadů obchodníků dvě až pět procent českých domácností. Náklady na nákup nových televizí dosáhnou podle ministerstva průmyslu a obchodu zhruba pěti miliard korun.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...