Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výbuch jako v Turecku? V Česku opravdu výjimečně, říká důlní expert

Ekonomika

  6:00
OSTRAVA - I když jsou bezpečnostní předpisy pro práci v dolech dostatečné, může být někdy problém s jejich dodržováním, říká odborník na bezpečnost v dolech Alois Adamus z Vysoké školy báňské v Ostravě. Server Lidovky.cz s ním mluvil o bezpečnosti v českých šachtách krátce po výbuchu uhelného dolu v Turecku, při němž zemřely více než dvě stovky horníků.

Jeden ze zachráněných horníků obklopen svými blízkými. foto: Reuters

Lidovky.cz: Na jaké úrovni jsou v současnosti v Česku bezpečnostní opatření při těžbě uhlí?
Naše bezpečnost dolů je na slušné globální úrovni. V současnosti existuje 46 obecně závazných vyhlášek, z čehož je asi polovina zaměřena na bezpečnost. Takže máme řadu bezpečnostních požadavků z oblasti zdraví při práci a bezpečnosti technických zařízení.

Lidovky.cz: A ve srovnání se světem jsme na tom jak?
Největší rozdíl bezpečnosti při těžbě je při srovnání vyspělých zemí s takzvanými zeměmi třetího světa. A naše hornictví samozřejmě patří do těch vyspělejších.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: A Turecko patří v bezpečnosti mezi ty nevyspělé?
Ne zcela, ale je přece jen součástí Evropy. V Turecku jsem však bohužel nebyl, přestože jsem navštívil mnoho kontinentů, takže bych to nerad hodnotil nepřesně.

Lidovky.cz: Jaké je riziko důlního neštěstí v České republice?
Podle toho, co bylo zveřejněno o výbuchu v Turecku, tak se jednalo o selhání transformátorů. Takže šlo o závadu technického zařízení, které nemůžeme zcela vyloučit ani u nás, ale zařadil bych to do kategorie výjimečných.

Lidovky.cz: Je v otázce bezpečnosti ještě něco potřeba v Česku zlepšit?
Pokud mluvíme o těchto technických zařízeních (transformátorech - pozn. red.), jsou to takzvaná vyhrazená technická zařízení, která mají už z legislativy zpřísněný režim a procházejí pravidelnými revizemi. Současná úprava je podle mého názoru dostatečná s tím, že ten hlavní problém bývá s dodržováním těch předpisů. Tam mohou být rezervy, ale teď nehovořím o našem hornictví.

Lidovky.cz: A kdybyste měl mluvit o našem hornictví?
Tak myslím, že je dostatečná úroveň jak legislativního ošetření, tak i dodržování předpisů.

Lidovky.cz: Kolik musí těžební společnosti ročně investovat do bezpečnosti?Konkrétní čísla bych vynechal, ale vzhledem k tomu, že je to jedno z kritérií nákladových, tak se v rámci Evropské unie klade důraz, aby tyto náklady byly srovnatelné ve vztahu k provozním nákladům jakékoliv výroby, nejen v hornictví. Takže jsou tyto vztahy ve vyspělé Evropě vyrovnané.

Lidovky.cz: Jak se zlepšila v Česku bezpečnost v dolech od dob komunismu?
Já jsem v době před revolucí pracoval v hlubinném dole a jistá část se zlepšila v otázkách zodpovědnosti vůči dodržování předpisů. Ale texty těchto předpisů jsou, jak se říká, psány krví a pochází z poválečných let. Tak jak jsme se v 70. a 80. letech setkávali s těmito mimořádnými událostmi také v našem hornictví, máme dnes ty předpisy z této doby. A není potřeba je měnit. Ony jsou dobře formulované, ale je potřeba je dodržovat.

Lidovky.cz: Co bývá nejčastější příčiny výbuchu v dolech?
Nejčastější příčinou neštěstí v uhelných dolech jsou výbuchy metanu a následně uhelného prachu, je to stále potenciální riziko všech uhelných hlubinných dolů plynujících, které jsou samozřejmě i u nás. Ty informace z Turecka jsou ale velmi kusé a nelze z toho přesně určit všechny příčiny, to budeme vědět teprve po vyšetřování.

Autor:

Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy
Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy

Podvodníci dávno neprodávají jen předražené hrnce. Nyní na to jdou ještě rafinovaněji a nachytat mohou kohokoliv z nás. Upozorňuje na ně unikátní...

Mohlo by vás zajímat