Když známý Warren Buffett devět dní po pádu jedné z největších amerických investičních bank Lehman Brothers oznámil, že za pět miliard dolarů koupil akcie podobně problémové banky Goldman Sachs, laici si mohli myslet, že jde o ztracené peníze.
S odstupem tří let je ale jasné, že Buffett zase jednou trefil do černého. Goldman Sachs totiž dostala od americké vlády několik dní poté záchrannou půjčku, postavila se na nohy a investor z Omahy akcie letos v dubnu prodal se ziskem půl miliardy dolarů.
Ať už byl Buffett podle spekulací velmi dobře informovaný o příštích krocích Obamovy administrativy, či zkrátka jen správně odhadl, že vláda největší investiční banku v zemi padnout nenechá, jde o dobrý příklad toho, že i během krize se dají vydělat nemalé peníze.
Sázka na bankrot
Například díky rozvoji finančních trhů se dá sázet na vznik ekonomické krize a bankroty firem. Slouží k tomu zhruba dvě desítky let známé finanční deriváty zvané creditdefault swaps (CDS), které paradoxně ke vzniku Velké recese přispěly. Původně určené k pojišťování investovaných peněz.
Pokud si investor koupí italské dluhopisy, může se dohodnout například s bankou, že v případě platební neschopnosti Itálie mu dluh dorovná. Za to si finanční dům samozřejmě účtuje poplatky. V dnešní době lze na bankrot kohokoliv sázet i bez zakoupení dluhopisů.
ČEKÁ NÁS NOVÁ KRIZE?Obama mluvil o škrtech, akcie padaly dál i při jeho projevu |
To využil například Andrew Feldstein, bývalý finančník z banky JPMorgan, který celý princip pojišťování investic pomáhal vytvořit - během let si však všiml, jak banky smysl CDS pokroutily a použily pro hypotéky. Pomocí CDS tak vsadil na krach tohoto systému.
Vydělávat se ale dá i bez černých scénářů zahrnujících kolaps ekonomiky. Ačkoliv například Řecko dosud oficiálně nezbankrotovalo, ti, kteří na krach vsadili minulý rok, si dnes mohou přijít na slušné peníze. Se špatnou ekonomickou situací roste i cena CDS a ty se dají dále prodávat stejně jako akcie.
I prudký propad akciových trhů, kterého jsme byli svědky minulý týden, neznamenal jen ztrátu miliard. "Spoustu hedgeových fondů určitě mělo zisk v řádu mnoha procent. Ale kde jsou velké výnosy, jsou i velká rizika," říká David Marek, hlavní ekonom Patria Finance. Projít krizí bez úhony lze i s tradičními akciemi.
ANALÝZA LN: |
"Několik úspěšných příběhů se dá najít v segmentu těžařů a u energetických firem, které z vyšších cen komodit, například společnost Fresnillo u zlata a stříbra nebo Halliburton, která vyrábí zařízení na těžbu ropy, těžily," vyjmenovává analytik firmy Patria Branislav Soták. Daří se také technologickým firmám, jako jsou Apple, IBM a Google.
Akcie, které úspěšně prošly posledními třemi roky, lze najít i v Česku. Kdo například před krizí investoval na pražské burze do akcií společnosti Phillip Morris, zhodnotil dnes své peníze dvojnásobně. "V dobách nejistoty a averze k riziku rostou společnosti, které vyplácí vysoké dividendy. Tabákový průmysl se navíc chová anticyklicky, lidé kouří i v dobách krize," vysvětluje analytik J&T banky Milan Lávička.
KAM INVESTUJÍ VRCHOLNÍ ČEŠTÍ MANAŽEŘI?Přehled nápadů naleznete v dnešním vydání Lidových novin |