Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výhodná investice do softwarové firmy se nepovedla, z tří milionů se podnikateli vrátil jeden

Ekonomika

  15:52
Praha - Dvacet let žije „internetový mág“ Lukáš Hakoš z image zázračného dítěte, které napsalo dopis do Microsoftu a jemuž odpověděl „sám velký“ Bill Gates. Podle portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) ale aktuálně čelí Hakoš, jednatel a zprostředkovaně jeden z menšinových majitelů tuzemské softwarové společnosti Clever Monitor, trestnímu oznámení pro podvod. Firma mezi svými referencemi uvádí například Aukro, BMW nebo ČEZ.

Lukáš Hakoš foto: CC BY-SA 4.0: Tomasmarget; Wikimedia

Trestní oznámení podal Pavel Novák z Litoměřic, který v lednu 2018 půjčil ze své spediční společnosti Cargonet firmě Clever Monitor tři miliony korun. Tuto částku plus roční úrok ve výši osmi procent měla Novákova firma na základě smlouvy o tvorbě statického kapitálu dostat zpět už 4. ledna 2019, napsal FAEI.cz.

Podle webu se Clever Monitor a jeho jednatel Lukáš Hakoš neměli k tomu, aby všechny půjčené peníze vrátili. Novákově firmě se zatím vrátil jen jeden milion korun, a to po částech a od různých subjektů v období od 19. února do 1. března.

Portál dále uvedl, že softwarová společnost je podle veřejně dostupných údajů výrazně předlužená. Ke konci loňského srpna cizí zdroje (zejména půjčky a úvěry) Clever Monitoru přesáhly 68 milionů korun.

„Firma Clever Monitor vklad v termínu nevrátila, přestože k tomu byla několikrát vyzvána. Finanční prostředky slíbila vrátit v několika náhradních termínech, které ale nikdy nedodržela,“ citoval FAEI.cz Pavla Nováka. Softwarová firma nevyplatila ani slíbený úrok. Novák proto podal u soudu žalobu a na policii trestní oznámení pro podvod.

Podvodné jednání podle Nováka spočívá v tom, že „firma Clever Monitor při sjednávání smlouvy předložila prostřednictvím zprostředkovatele úmyslně zkreslené a nadhodnocené účetní výkazy, které se zásadně odlišují od výkazů, zveřejněných později v obchodním rejstříku“. „Tyto dokumenty byly zaslány jednatelem firmy Lukášem Hakošem,“ dodal Novák s tím, že poskytl policii veškeré podklady.

„Celá záležitost s osobou pana Nováka má v současné době trestněprávní charakter, který nemáme mandát v tuto chvíli jakkoliv komentovat,“ uvedla podle FAEI.cz Sabina Prokopcová z agentury Media:list, která Clever Monitor mediálně zastupuje. Firma následně odvolala Hakoše z funkce jednatele s tím, že akcionáře a management o smlouvě s Novákem neinformoval.

„Společnost tak o celé záležitosti nevěděla až do února letošního roku. Poté, co se vedení společnosti Clever Monitor dozvědělo o dluhu Lukáše Hakoše vůči panu Novákovi, aktivně přistoupilo k řešení situace. Panu Novákovi bylo nabídnuto několik variant k nalezení smírného řešení. Pan Novák ale o vrácení dluhu s panem Hakošem nejedná a vydírá představitele Clever Monitor s.r.o. emaily a sms, toto jeho jednání je předmětem šetření Policie ČR,“ tvrdí zástupci Clever Monitor. 

Clever Monitor podle nich nemá s těmito aktivitami svého jednatele nic společného a ohrazuje se i vůči mediálním aktivitám pana Pavla Nováka, které poškozují dobré jméno společnosti. „Společnost Clever Monitor je v článcích webu Faei.cz spojována s dluhem Lukáše Hakoše a také s úmyslným nadhodnocováním účetních výkazů, což ji hrubě poškozuje a odvolává Lukáše Hakoše z pozice jednatele společnosti do doby, než se vše vyjasní. V případě, že se informace uvedené v článcích prokáží jako pravdivé, odvolání Lukáše Hakoše bude definitivní, neboť obdobné jednání se absolutně neslučuje s hodnotami a myšlenkami společnosti Clever Monitor a nemůže být tolerováno u žádného člena managementu,“ prohlásila firma.  

 Dluhopisy bez záruky

Kauza podle portálu vrhá nepříjemné světlo na letošní stomilionovou emisi firemních dluhopisů, kterou ohlásila skupina Clever Monitor, respektive jejich emitent, vloni účelově založená akciová společnost Clever Monitor Financials.

Už v únoru FAEI.cz informoval, že výnos z korporátních dluhopisů je sice primárně určen pro financování softwarové společnosti Clever Monitor, ale ta za obligace ručit nebude. Rizika investice do dluhopisů jsou poměrně detailně popsána v šedesátistránkovém prospektu emitenta.

V dokumentu je například naprosto jasně uvedeno, že za dluhy akciové společnosti Clever Monitor Financials vyplývající z dluhopisů se nezaručila žádná ze společností ze skupiny Clever Monitor: „V případě neschopnosti emitenta splnit své dluhy z dluhopisů tak neexistuje žádná jiná společnost ze skupiny, která by byla povinna uspokojit (a to i částečně) pohledávky vlastníků dluhopisů vůči emitentovi.“

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat